zen deneyler / hafta 33: sıcak ve soğuk

Kategoriler Genel

haftanın alıştırması: hava sıcak mı soğuk mu? sıcak veya soğuk olmasının sende uyandırdığı fiziksel ve ruhsal tepkiler neler? bunları farket. hava sıcak da soğuk da olsa bu durumla barışık olabilmeyi dene.

sürekli üşüyen veya sürekli terleyen insanlar vardır. (bi de en ufak rüzgarda beyin felci filan geçireceğine inananlar var ama onlar ayrı bir yazının konusu). lafımız üşümeye veya terlemeye değil, mızmızlanmaya. dışsal koşullar ne olursa olsun şikayet edecek bir şey bularak hortlak görmüş gibi kaçmaya. “a very important way to work with discomfort is to stop avoiding it” diyor kitap. biz de bu hafta sıcağa ve soğuğa biraz daha farklı yaklaşıyoruz. sadece yaşıyoruz. sadece hissediyoruz. içimizde uyanan hisleri farkediyoruz ve onlarla kalabilmeyi deniyoruz. şunun surasında kaloriferin, klimanın tarihi ne kadar eskiye dayanıyor ki? tek bir düğmeye basarak sıcacık veya buz gibi bir eve/ofise/arabaya kavuşmak insanlık için çok yeni bir lüks sayılır. şu noktadan sonra bu lüksü reddedecek halimiz yok, aksine başımızla bir. ama insan denen varlık aslında sıcağa ve soğuğa sandığımızdan çok daha fazla dayanacak şekilde imal edilmiş. sınırlarımızı pek denemek zorunda kalmadığımızdan bu gerçekle bağımız kopuk, olay bu.

kitaptan: “we spend so much effort trying to make external conditions suit us. however, it is impossible for us to remain comfortable all the time, for the nature of all things is change. this attempt at control is at the heart of our physical exhaustion and emotional distress.”
jan chozen bays

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir