zen deneyler / hafta 31: kokuları farket

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: hafta boyunca etrafındaki kokuları farket. koku farkındalığı yemek yerken veya bir şey içerken daha kolaydır. ama amacımız tatlara eşlik etmeyen kokulara da açık olmak. tıpkı bir köpek gibi ara sıra havayı kokla ve burnunun algı kapasitesini tam olarak kullanmayı dene. sevdiğin parfümün kokusunu daha derinden hisset, kokulu mumlar yak veya bir baharatçı dükkanında biraz zaman geçir. farklı kokuları deneyimle.

aslında iyi koku-kötü koku diye bir şey yok diyor yazar. kokuya koşullanma var sadece. zamanla etrafımızdaki kokulara alışıyoruz ve koku konusunda seçici davranmaya başlıyoruz. ama ne seçicilik! hiç tanımadığımız bir insanı sırf kokusu yüzünden zihnimizde belli bir kategorinin içine koyuyoruz mesela. ki bu kategorizasyon da bazen öldür allah değişmiyor. zihnin labirentlerine işlenen bu kodların çoğu kez farkında olmuyoruz çünkü algı süreci çok hızlı gelişiyor. kokular alemi, duygularımız, seçimlerimiz ve yargılarımız üzerinde çaktırmadan epeyce rol oynuyor. bu hafta şu “çaktırmadan” kısmına açıyoruz farkındalığımızı. olay budur.

kitaptan: “research shows that women have more sensitive noses than men. women may wear perfume to attract men, but the effort is probably wasted. the fragrances men pick as favorites are the smell of baking bread, vanilla, and grilling meat.”
jan chozen bays

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir