zen deneyler / hafta 19: ellerini dinlendir

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: gün içinde aklına geldikçe, ellerini tamamen rahatlat ve dinlendir. kısa bir süre için onları tamamen hareketsiz bırak. bunu yapmanın bir yolu ellerini kucağına koymak. ve daha sonra dikkatini kıpırtısız duran ellerine vermek.

artık şunu anladık: bedenle zihin birlikte çalışıyor ve bedeni rahatlatmanın yolu önce zihni rahatlatmaktan geçiyor. elleri dinlendirirken zihnimizi sürekli gözümüzün önünde olan ama gerçek anlamda hiç görmeden kullandığımız ellerimizi farketmeye davet ediyoruz. “tırnaklarım da pek uzamış” değil, “şu yara da hala iyileşmedi” değil, “eşek derisi gibi olmuş, bi krem süreyim bari” değil. sadece zihni ve farkındalığı ellerde tutuyoruz. kıpırtısız, sakin, olduğu gibi. alın size en babasından bir meditasyon!

kitaptan: “being awake, alert and relaxed is a state we may experience on a vacation day. we wake up later than usual, fully rested and lie in bed a while without anything on our mind or anything to accomplish. we hear the birds and the garbageman, but there is no tension in the body or mind. my mother used to call this ‘the time in-between, my best time to ponder important things.’ this is true, it is the best time, because the mind unclouded by worries about the survival of ‘I, me  and mine’ can look more deeply into important matters.”
jan chozen bays

alıntı cuk oturdu. siz bu yazıyı okurken zenbaşınız çoook uzaklarda olacak. hatta siz bir sonraki yazıyı okurken de oralarda olacak. vuslatımız 17 aralık. zen ve esen kalınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir