zen deneyler / hafta 12: beklemek

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: kendini beklerken bulduğun her anı (örnek: birini beklemek, sıra beklemek, otobüs beklemek, bilgisayar ekranında rastlaştığınız muhtelif please wait‘lere icabeten beklemek…) farkındalık pratiği, meditasyon veya şükretmek için bir fırsat olarak kullan. bekleme esnasında farkındalığı yükseltecek şeylerden biri nefese odaklanmak. nefesin doğal akışını, bedende takip ettiği rotayı farketmek. bir diğer pratik, seslere odaklanmak. sanki kocaman bir kulakmışsın gibi bulunduğun yerdeki bütün sesleri tek tek ayırdedinceye kadar dinlemek.

bu egzersizin en güzel tarafı bekleme anına eşlik eden ıstırabı hafifletmesi olsa gerek. bir türlü gelemeyen sıra/kişi/taksi/sayfa veya her neyse o lanet şeyin insanda yarattığı sırasıyla öfleme, pöfleme, gerilme, tepinme ve lanet okuma süreçlerini hafifletebiliriz sanki. bu klasik gidişat bir nebze hafiflerse, sırada beklemek 201 var: şükretmek. o anda sahip olamadığımızın değil de sahip olduklarımızın farkına varmak yani. say say bitmez!

kitaptan: “we give ourselves no credit for taking “being”-time, for just being present. “waiting” is thus a source of frustration. think of the things I could be getting done!”
jan chozen bays

zen deneyler / hafta 12: beklemek” için 5 yorum

  1. mesela buna pratikten bir örnek verir misin bacım. ben nasıl rahatlayacagız beklerken o kısmı şeyedemedim. ingilterede biliyosun hersey türkiyedekine göre 10x yavaş. kullanırım burda ayrıntı istiyorum!

  2. bacım şöyle: aslında hiçbir şey yapmana gerek yok. burda önerilen her şey, dikkatini beklemenin yarattığı gerilimden uzaklaştırmaya yönelik. "ow fuck, yine bekliycem aq!" demek yerine, sanki bu sana hediye edilen bir tür boş vakitmiş gibi dikkatini kendine yönelt ve nefesine odaklan mesela. sakin sakin nefes al, nefes ver. veya bekleme sürecini sahip olduğun/yaşadığın için kendini mutlu hissettiğin şeyleri düşünmek için kullan. seni en çok mutlu eden anları şöyle bir gözden geçir. illa ki içine bi hafiflik bi mutluluk yayılır diye umuyorum cicim 🙂

  3. Ben pis dinci olduğum için zikir, salavat filan çekiyorum bu durumlarda. Başka dinciler varsa kullanabilir. Dil söyler, kalp söyler filan. elifşafak gibi mevlana öğretisi yayıcıların ağzına sakız oldu mu bunlar haberim yok, olduysa duyulmuştur. Yine sinire kestim zen şeyinin ortasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir