vegan zulmü

Kategoriler ontolojik

bu stresli anları yaşamayanımız var mı? belki kendimi özdeşleştirip dibine kadar sahiplenebileceğim hiçbir cool kategori olmamasından, vegan kardeşlerimize gönül rahatlığıyla giydirmek üzere yazıyorum bu post’umu. sevgili veganlar, vejetaryenler & türevleri, içine girip de vegan, vejetaryen & türevi olduğunuzu belirtmeden durabildiğiniz herhangi bir sosyal ortam oluyor mu? soruyorum, çünkü benim gözlemlediğim kadarıyla pek olmuyor. bir numaralı ve hatta bazen yegane sohbet konunuz bu. belki çok kibar arkadaşlarınız var ve size itiraf edemiyorlar. buyrun ben söylenmeyeni söyleyeyim: bu hiç de cazip bir sohbet konusu değil. hadi 1 kere anlattınız, 3 kere hatırlattınız, 4. seferde için için sinir olmaya başlıyoruz size. genelliyorum tabi, hepiniz aynı derecede takıntılı ve ısrarcı olmayabilirsiniz. ama önemli bir bölümünüz böyle. lakin siz bu beslenme/yaşama şeklinin altını sürekli ve kanırta kanırta çizdikçe bizler konuya daha sıcak bakmıyoruz. sizi kendimizden daha iyi, etik veya sağlıklı da bulmuyoruz. başkalarını et yediği veya süt içtiği için suçlu hissettirmek, vegan diktasına nefer kazandırma mücadeleniz açısından pek de zekice bir ikna stratejisi sayılmaz, değil mi? böyle anlarda bilesiniz ki gözünüzün içine baka baka cızbız köfteye yumulmak, kokuta kokuta pastırma hüpletmek istiyor deli gönlümüz. oysa ne yiyip ne içtiğinizi kafamıza kakmayı bırakıp, biz acımasız katillere, şuursuz çevre düşmanlarına, şahane beslenme tarzınızın sizi ne kadar da yağsız sinirsiz 10 numara bir insan yaptığına şahit olma fırsatı verseniz belki durup biraz düşünürüz. ne bileyim, bu cadaloz karı iskender’i kestiğinden beri insana benzedi deriz. bugüne kadar hiç şahit olmadım da, belki bizi veganlığa sevkedecek o ex-cadaloz-yeni-pamuk-prenses sizsinizdir. ama kendi seçimlerinizi nihayet hazmedinceye kadar, lütfen etimizle aramıza girmeyiniz.

vegan zulmü” için 9 yorum

 1. Kallavi sokak günlerinde ne çektim vegan iş arkadaşlarımdan tahmin edersin. Ne hikayeler var elimde 🙂 konuya iyi ki el atmışsın Ege’ciğim.

  1. eee bir yeşilbarış mensubu olmak kolay değil deniz’cim, yüksek risk grubundaydın :p fıccın’da çerkez mantısı yediğimiz öğlenleri özledim valla.

 2. Benim kardeşim anneme ve bize pek çektirdi.. Annem oğluna kıyamadığı için onun yanında onun gibi bizim yanımızda da höpür höpür götürdü :))))
  Ben ona ille et ye demiyorsam o da benimkine karışmasın demi yaa ..seviyorum pastırmayı hamburger napıyım 🙁

 3. ‘bu cadaloz karı iskender’i kestiğinden beri insana benzedi’ çok iyi 🙂 ben de hem ağlayan hem giden gelin gibi hem yerim hem söylenirim ‘keşke yemesem ya şu kuzucukları’ al işte yine söylendim.

  1. ebru kendi kendimize istediğimiz kadar söylenelim, bence bunda sıkıntı yok. içimi şişirenler başkalarına söylenenler 🙂

 4. Ben vegan bir düz işçi ile karşılaşıp şaşırmıştım. Dolayısı ile maruz kalmıyorum Ege ama bir sıkıntım var 😀
  Ben mesela çay, kahve, pepsi/kola içmem. Laktoz intoleransım var. Üstüne bir de tam tahıllı şeyler mideme külçe gibi oturuyor.
  Bu nedenle dışarıda yemek yerken, “yemem, içmem” demek beni çok rahatsız ediyor.
  Laktoz intoleransım için “psikolojiktir o” diye bir yorum geldiğinde cevap verememiş olmak çok koymuştu 😀

  Yoğurt, peynir, süt beni davul gibi gersin, midem şiş, uyku bastırsın ama bunun nedeni midemin bu besinleri sindirememesi değil de, süt ve ürünlerine karşı aldığım bir tavır olsun falan. Olsun tatlım.
  :/
  Ben de o rahatsız insanlardanım maalesef 😀
  Eti de yerim, ama sebzeyi daha çok yerim vs. vs. vs. ama kavgasını yapmam. ayh off şişmişim yine. yaşasın ilçe hayatı!

  1. bebişim, yiyince fiziksel olarak zarar gördüğün için bir şeyleri yememek/yiyememek başka şey. gluten entoleransı olan arkadaşım var. ama herkesle her yere gelir, ne yiyebiliyorsa onu sipariş eder. kendini ne açıklar, ne anlatır. yani bahsettiğim uyuz kişilik sen değilsin, çık aradan!
   vegan işçi çok iyiymiş =) üni’deyken eve elektrikçi çağırmıştık bi kere, adam sigara paketini çıkartırken bize dönüp yoksa non-smoker mısınız diye sormuştu. önyargılarımızı ters köşeye oturtan şahane sürprizler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir