süt: beyaz bir yalan (mı?)

Kategoriler info

son dönemde, 2-3 yıldır yemediğim cornflakes yeniden gündemime geldi. akşamları yarım kase az şekerli buz gibi sütte, bolca kıtır mısır gevreğini tatlı niyetine yer oldum. pratik, lezzetli vefakat kifayetsiz karbonhidrat topakları olan mısır gevrekleri zaten büyük yalan ama, peki ya süt? daha mı masum, daha mı az zararlı? şöyle birtakım araştırmalar, böyle birtakım siteler mevcut. üstelik birbiriyle çelişen bilgilerle dolular. ama bir nokta net: süt bize söylendiği kadar önemli bir şey değil – anne sütünü tenzih ediyorum bittabi!

www.milksucks.com sütü yerin dibine sokan pek heyecanlı bir site. genel yaklaşımı nerdeyse, süt olmasa halklar kardeş olurduya yakın. meseleye daha serin ve çok boyutlu yaklaşan www.westonaprice.org‘u tavsiye ederim. sağlığa dair, popülizmden uzak, gerçek araştırmalara dayanan makale ve yazılar içeriyor.

şahsi bilimsel okumalarımın ışığında, son kararımı açıklıyorum. bi kere marketten aldığımız kutu sütler öyle işlemlerden geçiyor ki, inek gelse tanıyamaz, bu benden mi çıktı der. eskiden sütçüler tarafından dağıtılan sütler şimdikilere her bakımdan bin basar. bir güzel kaynatıldı mıydı, ne mikrop kalır ne bakteri. ayrıca ineğin herhangi bir organik çıktısını (bok dahil, evet), ademoğullarının ucubik kimyasal eklentilerine tercih etmemiz her bakımdan hayrımıza olacaktır. tabi ineklerimize büyüme hormonu verilmediğinden, halis çayır çimen yediklerinden ve trenlere bakarak özgürce tembellik ettiklerinden eminsek geçerli bütün bu bilgiler… detaylar için doğru adres: http://www.realmilk.com/

özetle, aramızda süt sevmeyen varsa, gönlü ferah olsun. içmesen de olur cicim! hayvansal yağını ve proteinini alıyor, lifli sebzelerini yeşil yeşil yiyor, günde en az 15 dakika güneş ışığından yararlanıyorsan sütün kusur kalsın zaten.

süt: beyaz bir yalan (mı?)” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir