stacy london diyor ki

Kategoriler style

elimde ilginç bir kitap var: stacy london / the truth about style

yaptığım kısa araştırmaya göre amerika’da what not to wear diye bir programı sunuyormuş. kariyerine vogue’da başlayan, uzun süre dergicilik yapan ve daha sonra personal styling işlerine giren bir ablamız. bu kitabında farklı yaşlardan ve beden tiplerinden 8 tane kadını almış, onların stille ilgili sorunlarını analiz etmiş ve her birine bir tür stil reçetesi yazmış. kadınların gardıroplarıyla ilgili dertlerinin temelde psikolojik olduğunu şıp diye görecek kadar da psikoloji eğitimi almış. aldatılan genç kızdan göğüsleri alınan kanser hastası kadına, bütün hayatı çocukları olmuş anneden mükemmel olmama endişesiyle bir seçim yapamayan garson kıza kadar her türden vaka mevcut bu kitapta. kadınların hikayeleri ve açmazları, stacy’nin kişisel notları ve anekdotlarıyla birleşince kitap su gibi akıyor. bir günde yarıladım.

birçok ilginç gözlemi var stacy london’ın. bu arada bir sevgi pıtırcığı olmadığını ve lafını hiç sakınmadığını de belirtmek lazım. belli ki güçlü bir kişilik. stil anlayışını beğenir veya beğenmeyiz, ettiği her lafın arkasında duran ve nedenini-nasılını açıklayan biri olması sebebiyle saygı uyandırdı bende. gavurun integrity dediği şeyden var bu kadında. hoşuma gitti. (bu arada kitabın ithaf kısmı da gülümsetti beni. şöyle bir şey diyor ve öpücük yolluyor: ”to all my haters: you made me the smart bitch I am today. mwah.”)

neyse, henüz bitirmedim ama kitapta 2 soru vardı, aklıma takıldı. birkaç zaman önce yazdığım minimalist gardırop yazısını hatırlayanlar ve o yazıdaki önerileri uygulanabilir bulmuş olanlar için özellikle ufuk açıcı nitelikte 2 soru soruyor stacy ablamız:

*kendinizde en çok neleri seviyorsunuz? (konumuz stil olduğundan özellikle vücudumuzda sevdiğimiz yerler kastediliyor tabi)
*giydiğinizde kendinizi mutlu hissettiren şeyler neler? (mesela pastel renkler veya payetli/ışıltılı parçalar veya topuklu ayakkabılar vs.)

sorular basit ama doğru cevabı aramak için insan durup bir düşünmek zorunda kalıyor. bana böyle sorularla gel stacy.

stacy london diyor ki” için 4 yorum

  1. Hmmm
    Ben de okumalıyım.
    Pilatese başladım Sevgili Ege. Sabah yoga, akşam pilates. Her gün yapmasam da haftada 4 diye düşünüyorum!

  2. jardzy başkan, off road'larda gezen kadınsınız, icraatlarınızı gururla takip ediyoruz 🙂 yoga-pilates dert olmaz size!
    kitabı bitirince bir yazı daha yazarım, ama öyle hayat değiştirecek bir eser değil tabi. para verip almaya kalkma yani, bendekini yollarım sana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir