sportif haller – uzun bir aradan sonra yoga

Kategoriler terli terli

temmuz ve ağustos benim için haram aylar. sıcak kimisine yaşam enerjisi verir, bende ise tam tersi bir etkisi var. hava sıcaksa, hele de temmuz-ağustos sıcağıysa, bütün enerjim çekiliyor ve hiçbir şey yapmak istemiyorum. geçtiğimiz 2 ay boyunca da böyle oldu. ne bale-kardiyo, ne hiit, ne yoga. yegane hedefim gündelik koşturmacalarım aracılığıyla 10.000 adım atmaktı. 10.000’i görebildiğim günleri artı haneme yazdım, göremediğim günlerde ise atabildiğim adım sayısına razı geldim. haftada 1-2, eğer erken kalkmayı becerdiysek sedat’la birlikte iris’i de alıp hacıosman korusuna yürüyüşe gittik. bu yürüyüşlere interval koşular, squat, şınav ve mekikler de eklediğimiz oldu. ama bu kadar. sonra da eve dönüp hamburger filan yedik. zira bizim için önemli olan haram ayları çok sağlıklı değilse de ruh sağlıklı geçirmeyi başarmaktı.

eylül’e saatler kala keyfim kıyak. sonbaharı eskiden beri çok seviyorum. okula dönüş, hayatın gerçek ritmini bulması, şehrin rehavetten sıyrılması derken heyecanım, enerjim ve bir şeyler yapma isteğim hızla artıyor. birkaç gündür yeniden yoga yapma isteği geldi mesela. aylar sonra bugün matı serdim, kim eng’in yin yoga serisini yaptım. yalnız mata öyle uzun zamandır dokunmamışız ki serince içinden akrep çıktı. küçük filan da değil, işaret parmağım kadar boyu var arkadaşın. karşılaşmamızın heyecanıyla kaçacak yer aradı. cam bir bardak alıp üstüne kapattım. o kendi köşesinde takılırken ben de yin yogamı yaptım. tarabya’ya taşınmayı düşünenleriniz varsa doğal hayata hazır olsun.

bu sene yogaya daha fazla zaman ayırmak istiyorum. özellikle yin yoganın meditatif bir etkisi var, deneyenler bilir. denemediyseniz de tavsiye ederim. siz de benim gibi hem zihnen hem de bedenen kıpırdak biriyseniz yin yogaya bir şans verin. bittiğinde berrak bir zihne ek olarak, sanki uzun bir masajdan çıkmışsınız gibi rahatlamış bir beden sizi bekliyor olacak. tabi ilk kez yoga yapacaksanız, youtube videoları yerine bir yoga merkezinde başlamanızda fayda var. kendinizi nerede zorlamanız, nerede bırakmanız gerektiğini en iyi bir yoga hocasından öğrenebilirsiniz çünkü. istanbul’da yaşayanlar için şişli’deki yogatime uygun fiyatlı ve hoş bir merkez mesela. birkaç ay yoga hocalarıyla ders yaptıktan sonra, evde kendi kendinize de devam edebilirsiniz.

epey geç (29 yaşında) keşfettiğim yogayı bugüne dek çoğunlukla düzensiz bir şekilde, ara sıra yaptım. ama güçlü etkilerini her seferinde yaşadım. sırf yogacı tiplere kıl oluyorsunuz diye yogadan da uzak durmayı tercih etmiş olabilirsiniz. ama bir kez denemeden son kararınızı vermeyin derim.

sportif haller – uzun bir aradan sonra yoga” için 10 yorum

 1. Ben de yeni yeni yaz rehavetinden sıyrılıyorum, hadi kutlayalım bu gün 1 eylüüül, ama sıcaklar devam ediyor:) bu arada akrep karşısında gösterdiğin cesareti kutluyorum, ben olsam herhalde hemen evden çıkar akşam eşimle falan girebilirdim tekrar:)))

 2. Merhabalar,

  Akrep konusunda ben de kutluyorum.
  Yoga yazısı çok denk geldi. Geçen hafta Hindistan'dan bir müşteri geldi. Bir ara su içermisiniz dedik, saat 11 gibi, sabah 15 dk yoga yaptım ve bir litre su içtim neredeyse, sağolun dedi. Oradna biraz yoga sohbeti ettik. Bana çok basit sabahları yapacağım, kemiklerimi düzenleyen bir hareket gösterdi.
  Diyeceğim, ben de heveslendim. Dur bakalım..
  Sevgiler,

 3. sedat eve gelince akrebin hayatına son verdi zaten. önce bahçeye mi atsak filan dedik ama tırmanıp yine matımızı yuva beller diye acımasız davrandık. yani tabi matta değilim de evde köpek var. aa arkadaş diye peşine takılıp pati atar, hareketin kralını görür sonra şapşal 🙂

  bu arada evet eren'cim nihayet 1 eylül, yarın yayla yollarına düşüyorum!

 4. aze'cim, hevesimiz daim olsun 🙂 birkaç yıl önce kendi kendime bir yoga challenge düzenlemiştim. galiba ocak ayıydı, her gün 10 dakika bile olsa yoga yapmayı hedefledim ve birkaç gün dışında sektirmeden de yaptım. bazen insanın kendisine bu türden hedefler belirlemesi iyi oluyor. senin kemikleri düzenleyen o hareketler nelermiş, merak ettim şimdi. fırsatın olursa blog'unda bahsetsene?

 5. Çok çok basit aslında Egecim,, buna rağmen daha düzenli yapamadım. Sabahları çıplak ayak yerde, parmak uçların üzerinde kollarını yukarıya doğru uzatıyorsun. Seni yukardan çekiyorlarlda sen yere sabitmişsin gibi uzatıyorsun kendini. Bu şekilde 1-2 dk duruyorsun ve bnu bir kaç kez tekrarlıyorsun. Bu:-)
  Çok iyi olur dedi amca bey:-)
  Sevgiler,

 6. Selam, blogunuzu yeni keşfettim, arka arkaya tüm yazıları okuyunca da biraz eski bi yazıya yorum yazıyorum ama mazur görün 🙂 yogayla ilgili bi çok farklı yazıda bahsettiğiniz faydalar beni çok çekti açıkçası.. ama nereye gitmek gerektiğinden tam emin olamadım.. yani referanslı bi merkeze gitmek önemli sanırım.. anadolu yakasında bildiğiniz bir yer var mı acaba ?

 7. merhaba 🙂 haklısınız, bu işe güvenilir bir yerde başlamak önemli. ben cihangir yoga'nın istinye şubesine gidiyorum ve çok memnunum. hocalar oldukça deneyimli ve temkinli. cihangir yoga'ya üye olursanız 3 şubesinden de faydalanabiliyorsunuz: cihangi, istinye, caddebostan. eviniz veya işiniz caddebostan'a yakınsa bir deneyin. 1 aylık deneme paketi çok uygun fiyatlı. zaten o 1 ay hoşunuza giderse en iyisi 6 aylık, hatta 1 yıllık üyelikle devam etmek. yoganın birçok çeşidi var. bir süre temel seviyedeki dersleri takip ettikten sonra farklı dersleri de deneyebilir veya grup derslerini bırakıp evde kendi başınıza devam edebilirsiniz. ama bana sorarsanız en az 6 ay boyunca hoca eşliğinde yoga yapmak en güvenli başlangıç olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir