sportif haller III ve ayurveda

Kategoriler info, terli terli

sportif faaliyetlerimin sosyal hayata kurban gittiği birkaç hafta geçti. izmir’den kardeşim geldi, onunla ve arkadaşlarla yemeler-içmeler-gezmeler derken hem low-carb hem de spor sakata geldi. haftada 1 kez havuz, 1 kez de bale-kardiyo yapabildiysem şanslıydım. şimdi silkiniyor ve kendime geliyorum. bugün pinterest’te hoş bir motivasyon yöntemi gördüm:

bu arkadaşımız ayın her gününü tek tek ince post-it’lere yazmış ve -büyük olasılıkla- görmemezlik edemeyeceği bir yere yapıştırmış. sporunu yaptığı her günü çekip alıyor. çok basit, ama etkili olabilirmiş hissi veriyor. ben deneyeceğim. en azından ayın bundan sonraki günleri için.

sportif hallere en büyük engel sosyal hayat. bence. tabi ki bazen hiçbir programım olmasa da kimi günler hareket edesim gelmiyor. ama sosyalleşilen günler kafadan kayıp. eh, sporuma-yemeğime engel teşkil ediyor diye zaten sınırlı sayıda insanla sürdürdüğüm sosyal hayatıma balta vuracak halim de yok. bu konuda ciddi ciddi düşünüyorum birkaç zamandır. bulabildiğim tek çare, ne sofradan ne de kendi önceliklerimden geri kalmak. ne şiş yansın ne kebap hesabı, hem dost meclisi masalarına gönül rahatlığıyla kurulmak, hem de az ve öz yiyerek dengeyi tutturmak. tıka basa yemek yerine en sevdiğim çeşitlerden insan gibi yemek. kesinlikle mideye bir ağırlık çökmeden de durmasını bilmek. %80 doyduğumuzda aslında bal gibi idare ediyor bünye.

son dönemde ayurveda’yla ilgili çok detaylı bir kitap okudum. ama otyiyenliğe ikna olmuş filan değilim tabi. sanırım etten asla vazgeçmeyeceğim. seviyorum ulan, kimseler girmesin aramıza! fakat yine de birkaç güzel şey kaptım kitaptan, uyguluyorum. mesela sabahları aç karna bir bardak ılık suya limon suyu ve balı karıştırıp içmek gibi. evet dünyamızı sarsacak bir bilgi değil ama tembel bağırsaklar için sihirli iksir gibi çalışıyor namussuz. yağ yakmayı hızlandırmak için ise bu karışıma bir çimdik karabiber atılması gerekiyor. bir de pişmiş ve çiğ besinlerin aynı öğünde tüketilmemesi kuralı var. bunu uzun vadede uygulayabilir miyim bilmiyorum ama ilginç. zihinsel dengeyi arttıran yiyecekler listesi şöyle mesela: maş fasulyesi, pirinç, süt, arıtılmış tereyağı (ghee), bal ve saf su. sarımsak, soğan, üzüm, nar, yoğurt, kaya tuzu ve arpaya da sıcak bakıyor ayurveda. sindirim sisteminizle ilgili sorunlar yaşadığınızda bir süre yemek yemeyin deniyor mesela. sadece hafif bitki çayları (az toz zencefille hazırlanan) tüketilmesi gerekiyormuş. tongue scraping -dil temizleme- bir numaralı kurallar arasında. sabah uyanınca ilk iş dilinizi metal bir kaşıkla 8-10 kere hafifçe kazıyorsunuz. bir önceki gün yediklerinizden yadigar kalan toksinleri temizlemiş oluyorsunuz. bir başka güzellik de dry brushing -vücudu kuru fırçalama. herhangi bir yağ kullanmadan, sadece doğal kıllı bir fırçayla tüm vücudu ayaklardan başlayıp bacaklara kadar, ordan ellere geçip kollara ve omuzlara kadar, sonra popo, karın, göğüs, kulaklar, boyun şeklinde fırçalıyorsunuz. küçük ve yuvarlak hareketlerle. bunu detaylı anlatıyorum çünkü bir haftadır yapıyorum. çok keyifli bir şey, tavsiye ederim. sabah uyandıktan sonra, kahvaltıdan önce ilk iş vücudunuzu 10 dakika boyunca fırçalayıp güzel bir duşla arındırın. kurulandıktan sonra da azıcık yağla cila çekin. harika! yemek faslına geri dönersek, buzdalobından yeni çıkmış çok soğuk yiyecek ve içecekler asla önerilmiyor. en geniş öğünümüz öğle yemeği olmalıymış. akşamı basit geçin ve mümkünse güneş battıktan sonra bir şey yemeyin deniyor. oldu. böyle birtakım hindu kafalar… hepsini uygulamak için dağlara kaçmak lazım. öyle bir arzunuz yoksa şehir ayurvedası formatıyla yetineceğiz: olduğu kadar.

sportif haller III ve ayurveda” için 7 yorum

 1. Ay valla ne yiyip içeçecğini şaşırıyor insan.. geçenlerde sütün kemik erimesinin en büyük sebebi olduğuna dair bir yazı okudum!! ayurveda ilginçmiş, vücut fırçalama faslı güzele benziyor:) bu arada ben de uzun zamandır sabahları kahvaltıdan yarım saat önce bir bardak suda eritilmiş ingiliz karbonatı içiyorum, oldukça popüler bir uygulama, kısaca vücuttaki negatifliği atıyor ama eminim başka yararları da vardır.. Bir de low-cardım çok iyi gidiyor ve en güzeli ne açım ne de canım karbonhidart istiyor.. süper:) yarın yine tartımım var sanırım toplamda 2 kg'ya yakın verdim, gayet iyi:)

 2. eren boşver ayurveda'yı, ne güzel haberler bunlar!! low-carb'ın iyi gitmesine çok sevindim.
  ingiliz karbonatını okumuştum, epey destekçisi var. iyi geliyorsa devam et. ama sütü hakkaten salla yaa, ineğin sütü ineğin yavrusuna güzel. yazılanlara katılıyorum yani.
  vücut fırçalama hakkında ayrıca bir yazı yazıcam, o konuda söyleyeceklerim bitmedi!

 3. Fircayq ben de baslamistim tekrar.
  Bacakta birakiyorum, sabah duslarina baslayacak kadar iyi degil hava.
  Ank'ya hala kar yagiyor. Bugun kapali.
  Ayurvedik diye oil pulling yapiyorum ama cik, kasiga baslayayim ben.

 4. ay ben ketosise başladım ve yaklaşık 1 ay devam ettim ve fakat bir sorum olacak, ketosiste asıl amaç yağ almak olduğuna göre beyaz çikolata bittere nazaran daha mantıklı değil mi? beyaz çikolata kakao yağından yapılıyor nihayetinde. Bir de bu beslenme biçiminden sonra ne oluyor?

 5. senin oil pulling yaptığını öğrendiğimde bi cesaret ben de yeniden girişmiştim ama mide bulantısına yenik düştüm j. kaşıkta bulantı daha kısa sürüyor! fırçayla ilgili ayrıntılı yazıcam da fırsat bulamadım bir türlü.

 6. yağ almak derken? yağ atmak mı demek isteniz acaba? yağ yemeyi kastediyorsanız her yağ sayılmıyor. beyaz çikolatayı uygun yağlı yiyecekler listesinde hiç görmedim. biraz da kişisel bi durum, beyaz çikolata sevmediğimden bu konuyu araştırmak aklıma gelmedi açıkçası. ama siz seviyorsanız bi kurcalayın google'ı!

 7. bu beslenme biçiminden sonra, sporla ve hareketle ilgiliyseniz azar azar karbonhidratı geri eklemeye başlıyorsunuz. yine de günlük 100 gr'ı geçmemekte fayda var. bedeni dinlemek lazım, bu beslenme biçimi size uyduysa, açlık hissetmiyorsanız ne ala, devam! spor yapmaktansa boğazıma dikkat ederim diyorsanız yine doğru seçim. ama haftanın 2-3 günü aktif bir şekilde hareket ediyorsanız biraz karb eklemek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir