medya-free yaşamak

Kategoriler mutluluk, simple living

isviçreli bilim adamları tarafından feci şekilde kınanmaya aday bir teorim var: gündemi yakından takip etmek nezle ve grip salgınlarının gerçek sorumlusu, tetikleyicisi. açıklayalım: virüs ve mikrop her ortamda halayını çekiyor mu, çekiyor. insanları güçsüz düşüren asıl sebep bence her akşam dinleyip izledikçe büyüyen toplumsal kaygılar, korkular, paranoyalar. bu da salgın düşüncesinin arkasındaki teorim. zira bu kaygı ve korkular bireysel olsaydı onun tezahürü grip şeklinde olmazdı. onlar daha çok bireysel hastalık formatını alıyor ve bulaşıcı olmuyor (kanser, ülser vs). çünkü herkesin derdi kendine mottosu işliyor orda. toplumsal dertlerin bulaşıcı şekilde hasta etmesinin temel sebebi de toplumsal çaresizlik bence. zira herkesin aynı sıkıntılı gündemi takip edip ah vah etmesiyle bir şeyler düzelmiyor belli ki. yoksa ülkecek çoktan dertlerimizi halletmiş, üstüne de fezaları fethetmiş olurduk.

böylece 10 yıldır grip olmayışımı da foolproof bir temelle açıklığa kavuşturmuş oluyorum. evet cahilim, evet evet ilgisizim ve evet, ayılar gibi tembelim. yurt sathında artık benim bile kulağıma gelecek kadar mühim bir tartışma varsa televizyonu açmak yerine anneme canlı bağlanıp her kafadan çıkan bin türlü sesi hemencecik 3 cümlede özetleyen bir brief alıyorum kendisinden. her gün takip ettiği alternatif köşe yazılarıyla biliyorum ki akıllı bıdık annem medya’daki gözümüz…

bir reklamcı olarak tv seyretmeyince reklamlardan da tamamen immune oluyorum tabi. profesyonel hayat damarlarımdan biri kopuk yaşıyorum resmen. elbette buna da bir açıklamam var: mesela kek yapmayı da seviyorum ama yemeyi aynı ölçüde sevmiyorum, içim bayılıyor. aynen bu mantıkla, memleketi sarsan tv dizilerinden, güncel geyik muhabbetlerinden, politik çalkantılardan da bihaberim. ama ne grip oluyorum ne de moralim bozuluyor hamdolsun. ve böyle çok mutluyum.

medya-free yaşamak” için 1 yorum

  1. çok ilginç ama evlenme programlarını izlemeni tavsiye ederim 🙂 hayatında 4. bir boyut açılacak, aydınlanacaksın, nur inecek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir