marina abramovic: dünyaya aşık bir kadın

Kategoriler ontolojik

bu akşam, mügeciğimin birkaç hafta önce tavsiye ettiği the artist is present adlı belgesel filmi izledim. orta yerinde, ulay masaya geldiğinde marina’yla aynı anda hıçkıra hıçkıra ağlarken buldum kendimi. ve film hakkında bir şeyler yazmadan yatağa gitmek istemedim.

performans sanatının adını duyunca dahi gözlerini deviren biri olarak konuya son derece cahilim. dolayısıyla marina abramovic’i tek bir belgesel üzerinden diğer meslektaşlarıyla kıyaslamak ne kadar sağlıklıdır bilemem. zaten sanatın bu alanında ikinci bir isim de söyleyemem, zira kimseyi tanımıyorum. bir şekilde samimiyetlerine ikna olmamışım. ya da yeterince ilgi çekici bulmamışım demek ki. ama bu kadın, ah bu kadın… telaşsız bir öğleden sonra 2 saatinizi ayırın ve izleyin. ailesinden gördüğü sevgisizliğin arkasına saklanmadan, içinde büyüdüğü müthiş disiplini reddetmeden, aslında geride bıraktığı ne varsa hiçbirinden asla kurtulmaya çalışmadan dönüştüren bir kadın göreceksiniz. kendimizi tam da en eksik, en uç, en aşırı yerlerimizden nasıl da tutup yakaladığımızı, cezalandırdığımızı, ”acıyı tıpkı sır tutar gibi” yaşadığımızı ve bütün bu acılardan yepyeni bir şeyler yarattığımızı göreceksiniz. hayatlarımız ve hikayelerimiz birleştiriyor hepimizi. herkes yalnız ve kimse yalnız değil. ”because we never stop loving silently those we once loved out loud.”

marina abramovic: dünyaya aşık bir kadın” için 2 yorum

  1. Asıl senin bu yazın daha belgeseli izlemeden beni parçaladı. Az evvel Hollandalı amcaların ağır kafa ütülemeli seansından çıktım, ondan önce de okulda bir öğretmen arkadaşın alnımın ortasındaki çizgiyi botokslatma tavsiyesini dinleyip, genç bir meslektaşımın ''Aklın güzel olmasına gerek yok ki, kocalarımız bizi güzel olduğumuz için seviyor'' sözlerine maruz kaldım. 24 yaşında kendini evde kalmış sanan kadından da laf arasında şöyle bir bahsetmek yeterli. Üzerime lağım dökülmüş gibi hissederken okudum işte true beauty is a conscious mind'ı. Ohh!bU kadar:)

  2. sendeki malzemenin yarısı marina abla'da olsa başka ne ister kuzum 🙂 o ortamlara tahammül gücünü artırmak üzere haftada 1 kez the artist is present yazıyorum sana. izledikten sonra daha da çok etkileneceksin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir