low carb – 3. gün

Kategoriler iştah açıcılar, low-carb

evde oturduğumuz yerden low-carb yapmak kolay. mesele low-carb ruhunu dışarda yemek zorunda kaldığımız zaman da koruyabilmek! bugün benim için test günüydü. kanada’dan ziyaretimize gelen pınar’ı görmek üzere, kar-kış demeden eski ajans tayfası kızları olarak toplandık. yoldan çıkmaya fazlasıyla müsait ortama ve yemek seçeneklerine rağmen low-carb’ımı büyük ölçüde bozmadan dayandım, kendimi tebrik ediyorum.

şehir hayatında dışarda yemek yemek sıradan bir durum. full-time çalıştığım yıllar boyunca ben de her öğlen bu şekilde beslendim. şanslıydım ki fıccın alt katımızdaydı. bilenler bilir, harika sebze yemekleri ve zeytinyağlıları vardır. yine de evde kendi pişirdiğimiz yemek elbette en sağlıklısı. üstelik ille bir emine beder olmak zorunda değiliz. konu sağlıklı beslenmekse bu işi başkalarına emanet etmek yerine bize özel sınırlı ama lezzetli menümüzü hazırlamayı öğrenmek pratik ve sürdürülebilir bir tercih.

tabi bir de acil durum planı gerekiyor. geç vakte kadar çalıştık ve yorgun argın eve geldik diyelim, o saatte külbastı hazırlayacak halimiz yok. buzdolabında 5 dakikada imdadımıza yetişecek birkaç pratik seçenek olmalı. bu konuya ilerleyen günlerde el atacağım. aklımda.

dışarda yemek yiyenler için low-carb öneriler ve taktikler

* az sebze çorbası başlangıç için iyi bir seçim olabilir. ama çoğu çorbaya kıvam vermek için un katılır. çok kıvamlı bir çorbaysa az tüketmekte veya hiç denememekte fayda var.

* salata. ama bir öğün sadece salata kemirmek, hele de yanınızda başkaları varsa ve bol sohbetli, yemeli-içmeli bir ortamsa, size kendinizi kötü hissettirebilir. zaten bir kazan da yeseniz salata sizi çok uzun süre tok tutmayacaktır. salatayı yemeğin yanında çeşit olarak istemekse menünüze zenginlik katar.

* hem ana yemeği hem de salatayı tek başıma bitiremem diyorsanız ve grup içindeyseniz, kendinize büyük boy bir salatayı paylaşacak bir salata-arkadaşı bulun. ama öyle tahıl-bakliyat salatası filan olmasın. ıspanak, roka gibi koyu yeşil sebzeli bir şeyler olsun. avokadosu da varsa harika! zeytinyağını basın basabildiğiniz kadar.

* bir diğer alternatif de köfteli / tavuklu / balıklı salata. bunu yiyecekseniz tek tabakta ana yemeği de yeşilliği de halletmiş olursunuz, ki şahane. bolca limon ve zeytinyağı eklemeyi unutmayın.

* ana yemek olarak et, balık, tavuk türevleri arasından seçim yapın. ama etin yanında gelen karbonhidrata dikkat: döner yiyecekseniz sadece etini yiyin. iskender söylediyseniz bol tereyağlı ama pidesiz isteyin. tavuğun yanında gelen pilavı daha gelmeden engelleyin, yerine sote sebze veya salata takviyesi rica edin. karbonhidrata tabağınıza geldikten sonra karşı koymak daha zor. önleminizi sipariş verirken alın.

* tatlı: bu kısmı şimdilik geçiyoruz maalesef. ama birkaç ay sonra bir porsiyon krem karamel iyi gider!

günün low-carb menüsü:

sabah kahvaltısı

– bol tereyağında, bol pastırmalı, çırpılmış 2 yumurta
– çilek aromalı siyah çay + 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı

arada

– 2-3 bardak su
– öğlen 2-3 fincan ıhlamur + zencefil + karanfil çayı. malum, havalar soğuk.

öğle yemeği / günün low-carb tarifi

– ıspanak, köz paprika biber, 1 konserve dardanel uskumru ve parmesanlı salata, bol zeytinyağı ve limonla

akşam yemeği

– bahçe salatası
– beğendili köfte
– su, su, su
– bir fincan chai tea latte (gecenin yegane kaçamağı)

kar portakalları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir