köpekoloji

Kategoriler info

iris’in varlığı ve ege’nin araştırmacı kişiliği birleşince ortamı yine birtakım sıcak füzyonlar bastı. en son hobim köpek bakımı ve eğitimi. hayvanın evde 3 ayı dolmadan, ben amazon’lardan kopup da gelen 3 kitabı devirdim bile. bunlar köpek eğitimiyle ilgiliydi, sırada sağlık ve beslenme kitapları var. tabi ki holistic sağlık ve tabi ki doğal beslenme. yoksa biz de bu yola astronomik fiyatlara satılan hill’s puppy mamasıyla çıkmıştık dostlar. ama hazreti google sağolsun, farklı siteleri, blog’ları okudukça hazır mamadan pek bir hayır gelmeyeceği kanaatine vardım. hatta hill’s markasının bütün dünyada veterinerlik fakültelerine en çok para döken marka olduğunu da öğrendim. her veterinerin papağan gibi hill’s hill’s‘lenmesinin ardında yatan sırrı çözdüm.

hazır kuru mama çok enteresan bir konu ve pek ateşli savunucuları var. iris’i dolaştırırken bir kızla karşılaşmıştım, köpeği sevdi sevdi, sonra bana en jesus christ ses tonu ve sokakta incil dağıtan küçük emrah bakışlarıyla “köpeğinizi seviyorsanız noolur ama noolur ona sadece kuru mama verin” dedi. oha. sana ne arkadaş! istediğimi veririm. fanatik kuru mamacılar cephesinin 2 kült iddiası var: 1) köpeklerin ağız sağlığını korumak sadece kuru mamayla mümkündür – çünkü bugüne kadar yaşamış milyonlarca sağlıklı köpek hep kuru mamayla besleniyordu. 2) kemik köpeğe zararlıdır, midesine batar – buna sadece gülüyorum, elimde değil.

neyse, ben tontişimi çok az pişmiş kıyma, ciğer, yürek, dalak (hayvansal sakatat çok ucuz), balık, yumurta ve sebzeyle besliyorum. akşam yemeğinden sonra da mutlaka çiğ bir parça kemik veriyorum. köpek mest. bu kemiği yalayıp kemirerek saatler geçiriyor. böylece dişlerinde kalan, biriken ne varsa temizleniyor. kalsiyum ihtiyacını da doğal yollardan, en kolay şekilde karşılamış oluyor. ya kemik bağırsaklarına saplanırsa gibi bir endişem yok. zira kemik sadece pişirilince kırılan bir şeymiş. çiğ verildiğinde mide enzimleri köpeğin kemikten kemirdiği minik parçaları rahatlıkla öğütebiliyor. bütün bu yemekleri hazırlamak çok vakit alıyor diye düşünerek kuru mamayı tercih edenler, bir daha düşünün derim. kuru mamanın en büyük avantajı, paketi aç, mama kabına dök, paketi kapa, hadi yallah diyeceksiniz. ama öğünlerin büyük kısmı çiğ verilecekse gerçekten fazla vakit almıyor. ciğeri şöyle bir tavadan geçirip içine bir yumurta kırmak en fazla 3 dakikanızı alır. sonuçta hayvanın boğazından ne geçtiğini biliyor olacaksınız. benim hedefim bir noktada tamamen çiğ beslenmeye geçmek. şu yeni kitapları da bir okuyayım, yeni incilerle karşınızda oluciim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir