kapsül gardırop VII – haziran temmuz ağustos eylül

Kategoriler simple living, style
kapsül zamanı geldi çattı ama kafamda deli sorular… öncelikle her 3 ayda bir kapsül yapmaktan biraz fenalık bastı sanırım. yanlış anlaşılmasın, sıkıntının sebebi 33 parçayla yaşamak değil. her 3 ayda bir bu konuya kafa yormak zorunda kalmak. dolayısıyla şöyle bir modifikasyona gitmek niyetindeyim: bundan böyle senede sadece 2 kapsül hazırlayacağım. sıcak havalar ve soğuk havalar kapsülleri. zira hem bu konuyla ilgili daha fazla mesai yapasım yok, hem de vakti zamanında posterleri ilkokul duvarlarımızı süsleyen 4 mevsimin yerinde epeydir yeller esiyor bence. kapsül gardırobun amacı -benim için- giyim alışkanlıklarıma daha yakından bakmak ve minimum zaman kaybıyla maksimum mutluluğu sağlamaktı. bu açıdan hedefime ulaştığımı görüyorum. şimdi sizin kafalarınızdaki muhtelif deli sorulara cevap vereyim:

iyi de bu kapsül sadece 4 aylık!

senede 2 kapsül niyetinin bana gelişi mayıs ayı olduğundan ancak haziran’da başlayabiliyorum. bu ilk ‘sıcak havalar’ kapsülüyle ekim’e kadar idare ederim herhalde. bu nedenle ilk denemem sadece 4 aylık olabilecek. ekim’den itibaren ortalama 6 aylık bir soğuk havalar kapsülü hazırlayacağım. yani bir sonraki yaz kapsülü nisan gibi yapılır. ve böylece senelik 2 kapsül rutini de oturmuş olur.

6 aylık kapsüller de 33 parça mı olacak?

olur mu, elbette olabilir. bu 4 aylık kapsülü 33 parçaya rahatlıkla sığdırdım sonuçta. ama 6 aylık kapsüllerin kaç parçadan oluşacağına dair şimdiden net bir rakam vermek istemiyorum. ekim gelince birlikte göreceğiz. belki 40-45 parçaya çıkmam gerekir. belki de 35’te kalırım mesela. şu noktada konu artık belli bir sayıyı tutturmaktan çıktı benim için. halihazırda kullandığım birçok parçaya ‘başlarına bir şey gelirse yenisine ihtiyaç duymayacağım’ giysiler gözüyle bakıyorum. sadeleşme süreci bitmiş değil.

6 aylık kapsül daha mı kullanışlı ki?

benim için öyle olacağını umuyorum. tabi bu çok kişisel bir durum. kapsül gardırop yapıyorsanız ve 3 aylık düzenden memnunsanız değiştirmeye gerek yok. modayla daha içli dışlı olanlar, giyim tarzıyla ilgili sık sık yeni ilhamlar bulanlar ve değiştirmeyi sevenler için 3 ayda bir 33 parça seçmek kesinlikle daha eğlenceli! benim 6 aylık 2 kapsül kararımın arkasında giderek sıklaşan seyahatler, 3 ayda bir kapsül düşünmeye dair üşengeçlik ve mevsim geçişlerinin belirsizleşmesi yatıyor.

peki ya takılar, fularlar, kemerler?

aksesuarları kapsül dışında bırakmaya karar verdim çünkü zaten çok az aksesuar kullanıyorum. ayıklanması ve azaltılması asla söz konusu olmadı çünkü asla biriktirecek kadar fazla aksesuara sahip olmadım. kapsüllerimi takip edenler bilecektir, şekil şekil gözlüklerim, renk renk kemerlerim, deste deste yüzüklerim bileziklerim yok. yakıştıranlara çok özenmekle birlikte öyle şıngırtılı çıngırtılı bir tip değilim. bu kapsül yine 32 parçada kalınca adet yerini bulsun kapsül 33 olsun diye güneş gözlüğümü ekledim. ki onun da bir ikincisi yok zaten. 6 aylık kapsüllerde de aynı şekilde devam edeceğim. çanta ve ayakkabı dışındaki aksesuarlar kapsül dışında kalacak.

***

şimdi gelelim 4 aylık sıcak havalar kapsülünün detaylarına… bu yaz birçok tatil planım var. bayram tatilinde bir tatlı serinlik bulmak umuduyla almanya, new york balesini canlı izlemek hevesiyle paris, anamgillerle bedava deniz kenarı keyfi için yazlık, didim’e kadar gitmişken arkadaş ziyaretleri için biraz da bodrum, louie ck’i dünya gözüyle sahnede görmek için helsinki. eylül’de şehre tam dönüş ve bienal çalışmaları. yani hem smart hem stupid hem casual hem de artsy bir gardırop gerekiyor.

kapsül gardırop ceketler

ceketler

* krem rengi cropped ceket
* kot ceket
* çizgili lacivert pamuk-keten cropped ceket
* yeşil utility ceket

buradaki krem ve lacivert ceketler kapsülümüze yeni dahil oldular. krem olanı artık aramızda olmayan topshop’tan, lacivert olanı ise bssd’den kış ortasında gayet indirimli fiyatlara aldım. kapsülün şık tarafını temsil ediyorlar. yani. en azından benim için şıklık yazın ancak bu kadar mümkün.

kapsül gardırop gömlekler

gömlekler

* truvakar kollu lacivert kısa gömlek
* truvakar kollu beyaz kısa gömlek
* bürümcük uzun kollu beyaz gömlek
* uzun kollu bej keten gömlek
* uzun kollu mavi-beyaz çizgili keten gömlek
* uzun kollu kot gömlek
* kırmızı desenli ince sabahlık/kaftan

eskiden yazın ne kadar az kumaşla giyinirsem o kadar az terleyeceğime inanırdım, ama epeydir uzun kollu keten gömleklerle daha iyi hissettiğimi fark ediyorum. tabi kollarını kıvırmak şartıyla. güneşi net daha iyi kesiyor. sıcağın alnında yürüyüp terledikten sonra metrodaki kutup havasına karşı da çok daha sağlıklı bir koruma sağlıyor. burada yeni olan tek şey bej keten gömlek. epeydir uzaktan beğendiğim bir parçaydı. houston gap’te %40 indirime denk gelince paracıklarıma kıydım aldım.

kapsül gardırop üstler

bluzlar ve tişörtler

* sırtı açık çiçekli bluz
* sırttan düğmeli kırmızı keten bluz
* su yeşili ipek bluz
* kısa kollu çizgili tişört
* kısa kollu V yaka beyaz tişört
* truvakar kollu çizgili tişört
* askılı koyu gri keten tişört
* askılı beyaz keten tişört
* sırtı dantelli krem keten tişört

çiçekli bluzla ilgili karışık duygular içindeyim. kapsüle koydum ama baktım giymiyorum komple gidecek. bu kategorideki yeni parçamız ise kırmızı keten bluz. houston goodwill’den 4 dolara aldım. evet şaka gibi. çok güzel, yanık bir kırmızı. giymek için sabırsızlandığım parçaların başında geliyor.

kapsül gardırop ayakkabılar

pantolonlar ve etek

* açık kahve keten pantolon
* krem kot pantolon
* açık mavi kot pantolon
* lacivert pamuklu pantolon
* lacivert-beyaz çizgili dar etek

bu kategoride eskilerle yola devam politikası izliyorum. hatta kahve keten pantolon artık epey eski ve bu son yazı olabilir. yeni olan parça (en üstteki toplu fotoda görebileceğiniz) lacivert-beyaz çizgili etek, ki onu da indirimin anavatanı abd’den almıştım elbette. bir önceki yaz kapsülümde de arz-ı endam eden 3 yıllık siyah dar etek geçen yaz sonunda artık çılgınca pamukçuk toplamıştı. onun yerine daha eğlenceli bir şeyler bakarken portland urban outfitters’dan bulduğum bu etek, o gün indirimde olması sayesinde bugün aramızda. yoksa urban outfitters kadar haksız kazanan bir marka bence yeryüzünde yok. gitmeyin!

ayakkabılar

* krem bootie
* beyaz deri converse
* kahve birkenstock
* taba deri espadril

bu kategorideki yeniliğimiz taba espadriller. geçen yazki siyah toms’ların fazlaca giyilmekten griye dönmesi sebebiyle kapsüle dahil ettiğim bu ayakkabı hem aşırı hafif ve rahat hem de derli toplu.

kapsül gardırop çantalar

çantalar ve gözlük

* kırmızı süet çanta
* taba deri çanta
* kahverengi deri çanta
* güneş gözlüğü

bu ketogorideki seçimlerimden yıllardır çok memnunum. bozulan, yırtılan, kırılan bir şey de yok. yani aynen devam.

özetle, kışın çeşitli zamanlarında muhtelif indirimlerden edindiğim tam 6 yeni parçayla geçen seneki yaz gardrobunu yenilemiş oldum. bu arada en az 6 parçayı da elden çıkardım. (delinen, hasar gören, yıpranan parçalar adına detaylı rapor vermiyorum. kim naapsın eskilerimi.) zaten bu gidişle senelik 2 kapsül, mantodan pantolona, gömlekten ayakkabıya, beni en fazla toplam 100 parçayla giyinir hale getirecek gibi görünüyor. hey gidi japonkedi, nerden nereye!

kapsül gardırop VII – haziran temmuz ağustos eylül” için 2 yorum

  1. Ege'cim çok hoş bir tarzın var gerçekten, sadelik ve şıklığın sırrı akıllı seçimler, bu arada çiçekli bluzu sana çok yakıştırıyorum:)

  2. eren! çiçekli bluzu geçen hafta giydim. hem de açık mavi kot ve koyu lacivert çizgili cropped ceketle – clashing prints olayı 😉 galiba birlikteliğimiz sürecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir