kapsül gardırop V – aralık ocak şubat

Kategoriler simple living, style

kış kapsülünden merhaba! yine bir oldies goldies seçkisiyle karşı karşıyayız. zira sonbaharda ‘kış için almak istiyorum’ diye yazdığım hiçbir şeyi alamadan hazırladım. yeni bir blazer ceket, manto ve bootie istediğimi belirtmiştim ama kıçımı kaldırıp da detaylı bir araştırmaya girişmedim. eh, aramayınca bulunmuyor malum. yine açtım kışlık hurcunu, içinden çıkanları halihazırda giydiklerimle ölçtüm biçtim. 3 parça dışında geçen kıştan kaldırdığım ne varsa hepsi bu kış da hizmet vermek üzere dolaba dizildi.

kışın neler olacak: valla bir yandan reklam ve faaliyet raporu işleri, diğer yandan vereceğim seminer ve eğitimlerle şu 3-4 ay epey yoğun geçecek gibi. aralık sonunda izmir, şubat’ta paris derken ajandada birkaç seyahat de var.

kışın ben nasıl olucam: gömlekli: denim gömlekli, fitilli denim gömlekli, ipek gömlekli, koton gömlekli. pantolonlu: denim ve fitilli kadife pantolonlu. kaşmir ve yün kazaklı. renkli renkli mantolu ve bol fularlı.

bu kapsülde sadece 1 adet tişört var. tişörtle kolaya kaçamadan bolca gömlek giymeye teşvik olmak üzere bilerek bu şekilde düzenledim. ilginç olacak. bu arada şu bahsedip de bir türlü aramadığım parçalara önümüzdeki 3 ay içinde bir şekilde rastlar ve alırsam, aynı sayıda parçayı 33’ten çıkacağım. hele o gün gelsin, raporumu sunarım.

şimdi, zaten çoğunu bildiğimiz parçalara biraz daha yakından bakalım:

manto – palto – fular (6 parça)

* kırmızı manto – zara
* sarı manto – zara
* haki yeşil palto – h&m
* yün ve kaşmir karışımlı fularlar – yargıcı

daha neyin mantosunu arıyorsun diyenler olabilir. ama kırmızı ve sarı, yün karışımlı olmakla birlikte astarsız ve ince parçalar. yani yün ceketin uzunu sayılırlar. haki yeşil palto daha da ince. çok üşüyen biri olmadığımdan genellikle bunlar bana yetiyor. ama şöyle kaşe, angora veya kaşmir karışımlı, daha kalın, ve daha koyu renkli olduğundan her şeye kolayca uyum sağlayan bir parçaya da hayır demem. dolayısıyla tam istediğim gibi bir şey bulursam atlayacağım.

benim için kış demek atkı niyetine kullandığım güzel fularlar demek. düz gri kaşmir-yün karışımı fular, %100 yün çiçekli fular ve yine %100 yün kareli fular gardroptaki her renge ve dokuya uyum sağlayan, yeri geldiğinde hareket katan parçalar.

gömlekler ve tişört (6 parça)

* çizgili tişört – cos
* lacivert ipek gömlek – beymen club
* ekoseli çivit mavi gömlek – mudo collection
* fitilli pamuk gömlek – massimo dutti
* çok açık mavi denim gömlek – zara
* pudra rengi ipek gömlek – network (aslında krem rengiydi ama kazara karamel rengi gömlekle birlikte yıkanınca bu renkte çıktı. gerçi şikayetim yok, bence hoş oldu!)

kazaklar ve hırkalar (8 parça)

* koyu yeşil saç örgüsü desenli hırka – silk&cashmere
* asimetrik kapama füme yün hırka – cos
* kısa kollu kaşe füme üst – 3-4 yıl kadar önce terziye diktirdim
* gri kazak – mudo collection
* açık yeşil-krem yün kazak – ikinci el
* köpek desenli kiremit rengi yün kazak – sisley
* V yaka siyah kaşmir kazak – sisley
* V yaka lacivert kaşmir kazak – uniqlo

pantolonlar (5 parça)

* gri denim – re-ra collection
* tütün rengi fitilli kadife – aigle
* siyah skinny denim – topshop
* lacivert skinny denim – gap
* fitilli kadife skinny siyah pantolon – gap (fotoda görünemiyor, çamaşır makinesindeydi. toplu fotoda ayrı bir askıda asılı olarak var.)

bu kategoride azaltma yoluna gidebilirim. tütün rengi pantolonu çok seviyorum ama aldığım yıldan bu yana kilo verdim veya şu dönemde yoga sağolsun biraz daha inceldim sanırım, bu pantolon bol geldi, bi emanet durdu. belki gri ve daha uzun paçalı pantolonla yer değiştirir. zira fotoda görünen gri pantolon sigaret paça. yani en kara kış günleri için en uygun seçim diyemeyiz.

ayakkabı – çanta – kemer (8 parça)

* beyaz spor ayakkabı – converse
* siyah bağcıklı bot – osmanbey
* kahverengi deri bot – inci
* bordo-siyah oxford deri ayakkabı – george hogg
* siyah deri tote – ikinci el furla
* kahverengi deri çanta – massimo dutti
* kırmızı süet çanta – zara
* kahverengi deri kemer – topshop

her bir parçayı nerden aldığımı yazıyorum ama gidip de aynısını bulmak mümkün olmayabilir. başta da söylediğim gibi 1-2 tanesi dışında hepsi geçmiş sezonlarda alınmış parçalar. markaları, ne tarzda parçaları nerede bulabileceğimize dair fikir vermesi açısından koyuyorum.

özetle önümüzdeki 3 ayı beraber geçireceğim parçalar bunlar ve aslına bakarsanız bunlar bile fazla görünüyor şu anda gözüme. çok daha azıyla bile insan gibi giyinmek mümkün. ilk defa tam bir kış kapsülü hazırlamış oldum. pek yeni bir şey almadan eldekileri çevireceğim bir dönem olacak. sanırım bu kapsülün sonunda gidenlerle birlikte daha da özet bir kış gardrobuna kavuşmuş olacağım.

kış için 33’e dahil etmediğim ama desteğini aldığım yan parçalar da var elbette: uniqlo klasiği kaz tüyü ince mont (şu manto görünümlü renkli yün ceketlerin içine giyildiği takdirde soba etkisi yaratıyor), cos’tan aldığım %100 yün ama incecik kazak (adeta içlik niyetine biçilmiş kaftan!), lafuma kar montu, kar botu, yün bere ve eldiven. çok ekstrem durumlar dışında pek kullanılmadığından kapsülde yer almıyorlar – bkz. kanı canına fazla gelen hararetli bir insan olmanın faydaları. ama hizmete hazır bir şekilde dolapta bekliyorlar.

kapsül gardırop V – aralık ocak şubat” için 6 yorum

  1. eren'cim sağol. o fulardan yargıcı'da hala var. hatta farklı renkleri de var. biraz tuzlu ama yıllarca kullanabileceğin bir parça. bence bir göz at 😉

  2. ah bilsen ki çatı dairesi olduğu için bizim tavanlar odalarda eğimli ve ben de o beyaz askılığı odaya hiçbir gardrop sığmadığı için mecburiyetten almıştım tamamen :)) ama şu çekim mevzularında acayip işime yaradı, hakkını yemeyeyim. sen de güle güle kullan. her şeyi bir arada görmek için pratik bir askı!

  3. bacım galiba habitat'tan aldıydım. ama 3 yıl oldu ve benim hafızayı biliyorsun, aşırı short term. benzerleri ikea'da da var, görmüştüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir