kapsül gardırop III – haziran temmuz ağustos

Kategoriler simple living, style

haziran başından ağustos sonuna kadar kullanmayı planladığım giysiler karşınızda. bu kez toplu grup fotoyla yetineceğiz, detaylı çekimlere gerek görmedim. birçok parçayı önceki kapsüllerden biliyoruz. yeniler de aslında eskiden kalma ve/veya ikinci el.

bu kapsüle neleri dahil etmedim?

* takılar: düğün-dernek sezonunda aman da kapsülümü aşıyor diye, zaten yılın çoğu zamanı kenarda bekleyen 3-4 parça kolye ve küpeyi kullanmamazlık edemeyeceğime karar verdim. bu nedenle takılar out. ama her gün kullandığım standart parçalar önceki kapsüllerdekilerle tamamen aynı. bir de kemerim ve güneş gözlüğüm var.

* deniz kenarı ekipmanları: bez plaj çantası, bikini, havlu, plaj elbisesi, şıpıdık terlik ve saz arkadaşlarını kapsül dışı bıraktım. çünkü yazın büyük bir kısmında şehirdeyim. ara sıra gidip 4-5’er gün kalacağım deniz tatilleri için bugüne dek kullandığım çantayı ayrı bir post konusu yapayım. (bkz. her tatile sadece el bagajıyla gidebiliriz!)

* sportif bıdıbıdılar: spor ayakkabıyı 2 kapsüldür eklemiyorum zaten. aslında spor eşyaları, ev giysileri ve kokteyl/gece kıyafetleri için ayrı ayrı post’lar yapmak istiyorum. şu haziran sıcaklarının rehavetinden sıyrılabilirsem neler neler yapıcam.

kapsülde neler var?

* 5 adet beyaz tişört
* 2 gri tişört
* 2 siyah/füme tişört
* 1 su yeşili tişört
* 1 beyaz ipek bluz
* 1 su yeşili ipek bluz
* 1 çiçekli bluz
* 1 çizgili gömlek
* 1 beyaz gömlek
* 1 ince sarı hırka
* 1 mavi leopar desenli sweatshirt
* 1 denim ceket
* 1 yeşil utility ceket
* 1 diz boyu dar siyah etek
* 4 pantolon (2 denim, 1 keten, 1 kumaş)
* 1 kahverengi deri kemer
* 1 fular
* 1 hasır şapka
* 3 çanta
* krem bootie
* siyah süet ayakkabı
* kahverengi birkenstock terlik

bu kapsülü hazırlarken nelere dikkat ettim?

* karadeniz tatili: müge’ciğimle planladığımız yayla kaçamağı için bu kapsüle normalde yaz sıcağında ihtiyaç duymayacağım kot ceket, utility ceket ve sweatshirt’ü de ekledim. (bu tatil de kısa aslında, yani bu 3 parçayı kapsül dışı bırakabilirdim. ama o zaman kapsül 33 parça etmiyordu.)

* bienal eğitimi: ağustos’ta rehber eğitimi için 1 hafta yoğun şekilde insan içine çıkacağım. gerçi atölyeleri salon’da yapıyoruz ve neyse ki güneş almıyoruz. ama 20+ kişiyle grup çalışmasını kutuplarda bile yapsam terlerim. bu nedenle hem hafif hem de derli toplu parçalar seçmeye dikkat ettim.

* sosyal etkinlikler: sergi, konser, yemek, içki ve benzeri şık çıkışlar için 2 adet ipek bluzu sabitledim. biri beyaz ve kolsuz, diğeri ise su yeşili ve kısa kollu. kot pantolona bile belli bir seviye kazandırmaya kadirler. god bless silk!

* sıcak: kendince küçük detayları olan bol bol beyaz tişört, bol bol pamuklu ve keten. gayet kullanışlı bulduğum basic parçalardan şaşmadım. aralara renk ve heyecan olsun diye ince sarı hırka, çiçekli bluz, çizgili gömlek ve 2 parça da su yeşili üst ekledim. kot pantolonlar ve siyah etek dışında bu kapsülde dar parça yok. havadar bir kapsül olsun istedim.

kapsüllerden neler öğreniyorum?

elimdeki giysileri detaylı bir şekilde ele almayı gerektiriyor kapsül süreci. hazırlarken ayrı, kullanırken ayrı. bazı parçaları bu şekilde belki de son kez giyiyorum, yani vedalaşmayı kolaylaştırıyor. bu vedaların amacı ”bunları sevmedim, yenilerini alayım” değil, ”bunlar olmadan da tam istediğim gibi giyinebilirim” sürecine katkıda bulunmak. sanırım kapsül gardropla 1 yılı tamamladığımda elimde kalanlarla uzun süre yaşayabilir hale geleceğim. elbette yıpranan, zarar gören parçalar yenileriyle değiştirilecek. ama hangi giysilerle rahat ettiğim, iyi hisssettiğim ve kendimi ifade edebildiğimi bir kez tüm netliğiyle görünce, alışveriş spontane bir zaman geçirme aktivitesi olmaktan çıkıp, sadece tam istediğim gibi ve tam ihtiyacım olana yatırım yaptığım bir detaya dönüşüyor. özetle bu deneyim beni her anlamda daha fazla, daha fazla sadeleşmeye itiyor.

kapsül gardırop III – haziran temmuz ağustos” için 7 yorum

  1. Tebrikler Egecim, ben genelde senin tercih ettiğin renklere bakarak senin bir son bahar kadını olduğunu tahmin ediyorum, acaba gerçekten öyle misin?:) Bienalde mi çalışacaksın buarada,?:)

  2. aa çok ilginç! sen öyle diyorsan öyledir muhtemelen! sanki sonbahar deyince benim aklıma kahve, sarı, bordo tonları geliyor. yoksa bunlar kış mı?? bu mevsimler/renkler konusunda pek bilgim yok.
    bienal'de görev alacak rehberlere sorun çözme eğitimi veriyorum yine. yani bienal'de çalışmıyorum ama bienal için çalışıyorum denebilir 🙂

  3. Evet Egecim aynen, ben de bir sonbahar kadiniyim ve ben de sorun cozme eğitimi vermistim (bienal rehbelerine degil ama:) ne çok ortak noktamiz var:)))

  4. seni bu kapsülle barıştıramadık gitti murat 🙂 haklısın, çok boşladım. ama pek yakında dönmeye hazırlanıyorum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir