kapsül gardırop: bir dönüşüm hikayesi

Kategoriler simple living, style

nisan 2015’ten bu yana kapsül gardırop yapıyorum. 14 ay geçmiş. çıkış noktam courtney carver ve project 333’tü: yani her 3 ayda 1, sadece 33 parçadan oluşan bir gardırop hazırlamak. ben temkinli bir başlangıç yaptım ve ilk 2 ay (nisan ve mayıs) 2 ayrı 33 parçalık gardırop hazırladım. baktım hoşuma gitti, 3 aylık rutini benimsedim ve geçen yazdan bu yana aynı yöntemle devam ettim. tüm takılar, aksesuarlar, ayakkabılar ve çantalar dahil 33 parça.

kapsül gardırop 2

 

kapsül deneyine girişmeden epey önce 2011’de bir başka deney yapmış, yukarıda saydığım tüm kategorilere ek olarak ev kıyafetleri, spor-yoga giysileri, pijamalar ve hatta çoraplar dahil -sadece iç çamaşırları hariç- 67 parçayla 1 ayın geçtiğini görmüştüm. 1 ay boyunca her gün ne giydiğimi detaylı bir şekilde not ederek ulaştığım bu rakamlar tarzıma pek katkıda bulunmadıysa da birçok bakımdan aydınlatıcı oldu. gördüm ki dolabın yarısı boşuna bekliyordu. anladım ki sandığım kadar çok giysiye ihtiyacım yoktu.

işte zaten bu içgörüyle başladığım kapsül macerasının bana en büyük faydası tarzımı belirlemek oldu. nisan 2015’te gardırobumda yer alan birçok parçayla bu süreçte vedalaştım. yerine bazen içime daha çok sinen, tarzıma daha iyi uyum sağladığına inandığım yenilerini aldım, bazen de bir daha benzer bir parça almamam gerektiğini anladım. birtakım sonuçlara vardım ve her şeyden önce kendimi daha iyi tanıdım. 3 ay boyunca 33 parçanın sınırları içinde kalmanın zor veya kısıtlayıcı olmadığını fark ettim.

ancak bu 14 ayın sonunda yine fark ettim ki, her 3 ayda bir yeni kapsül düşünmek de bir kafa mesaisi. ve bana fazla geliyor. takip edenler bilir, birçok parçayı zaten birden fazla kapsülde kullanıyorum. ve artık
– hangi tarz giysilerle rahat ve iyi hissettiğimi
– hangi tür materyal, kesim, renk ve dokuları sevdiğimi
– giysilerimi seçerken nelere önem verdiğimi
net bir şekilde biliyorum. yani yola çıkarken ihtiyaç duyduğum ve çok faydasını gördüğüm 33 parça kuralından alacaklarımı almışım ve artık kendi kurallarımı kendim belirlemeye hazırım.

project 333 yolunda ilerleyen veya bu yöntemle kapsül gardırop denemesi yapmak isteyenlere tavsiyem, kesinlikle iyi bir başlangıç seçtiniz! belirli sınırların içinde kalmak, kendinizi anlamak için harika bir yol. 33 parça bir gardırop için oldukça makul bir sayı ve emin olun yapılabilir bir şey. bu süreçte kendinize dair çok şey öğreneceksiniz. ama tüm bunlardan sonra belli kalıpların içinde olmak size iyi gelmiyorsa, kendi kurallarınızı koymaya da hazır olun! benim için bu yeni kapsül anlayışının temelinde öncelikle kapsüle daha az zaman harcamak var. son kapsül yazısında bahsettiğim gibi senede 4 yerine 2 kapsül yaparak devam edeceğim. 6 aylık ilk kapsülü ekim ayında hazırlayacağımdan kaç parçadan oluşacağını şu anda kestiremiyorum. belki kat kat giyindiğimiz soğuk havalar sebebiyle 33 parçadan daha fazla. ama çok da fazla değil.

derslerinizi aldığınıza inanıyorsanız sizin kapsülünüz de tamamen size özgü kurallardan oluşabilir. 3, 4 veya 6 aylık kapsüller hazırlayabilir, 33 yerine fazla abartmamak kaydıyla sayıyı kafanıza göre belirleyebilirsiniz. işinizi kolaylaştıracaksa mesela ayakkabı / takı / çantalarınızı kapsül dışında bırakabilir, kaygılarınızı azaltacaksa olur da o sezon tam aradığınız gibi bir parça bulma ihtimalinize karşı her kapsüle 1 veya 2 parçalık sürpriz yenilik kotası koyabilirsiniz. demem o ki siz kapsüle gönüllüyseniz çareler sonsuz 🙂

kapsül gardırop: bir dönüşüm hikayesi” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir