hayran eden taraflarımız

Kategoriler info, ontolojik
banksy

dünya bizi nasıl görüyor ve insanları hangi özelliklerimizle kendimize hayran ediyoruz? eğer bugüne bugün bi kim kardashian değilsek bu sorunun cevabını bir çırpıda verebilmek çok kolay olmayabilir. veya kolaymış gibi durabilir ama bizim vereceğimiz cevaplar, insanların bizim için vereceği cevaplardan hayli farklı olabilir. ve elbette biz bu asimetriye bakıp çok da fifi diyebiliriz. yine de geçenlerde rastladığım ve yapar yapmaz eşe-dosta yollayıp yapın yapın diye başlarına ekşidiğim bir testten bahsedeceğim bugün: how to fascinate

testi geliştiren sally hogshead’e göre, kişilik testlerinden çıkan sonuçları kendimiz zannediyoruz ama bu testler ve sonuçları çoğunlukla bizim bizi nasıl gördüğümüz hakkında. biz kendimizi çok x veya pek y buluyor olabiliriz. asıl mesele iş hayatından eş hayatına, dostluklardan aşklara ve çocuklara, başka birileriyle anlamlı bir ilişki kurmamız gereken tüm durumlarda karşı tarafa nasıl göründüğümüz, insanları en önce hangi özelliklerimizle ele geçirdiğimiz. ele geçirmek fiili pek femme fatale oldu farkındayım, ama to fascinate: büyülemek, hayran bırakmak, meftun etmek vs.

sally diyor ki hepimizin bir ilk/esas avantajı (primary advantage) var. bu avantajımız sayesinde içinde bulunduğumuz duruma/ortama değer katıyoruz. bu avantajı kullandığımızda, ön plana çıkardığımızda daha çok ilgi ve dikkat çekiyor, insanları daha kolay etkiliyor ve ikna ediyoruz.

test’in free versiyonunu çözünce bir de ikincil avantajınızı öğreniyorsunuz. bu ikilinin kesiştiği nokta sizin dünya tarafından nasıl algılandığınızı tek kelimeyle özetliyor. ben çözdüm, innovation + mystique ikilisinin füzyonuyla provokatör çıktım. şaşırdım mı, aslında hayır. sadece bu yönümün bu kadar baskın olduğunu herhalde tahmin edemezdim. bana kalsa daha sıkıcı bir insanım. ama madem beni provokatör olarak görüyorsun dünya, o zaman var gücümle seni şoklatmaya devam edeceğim!

(bu arada testin sonucunu görmek için formun tamamını doldurmanız gerekiyor maalesef. fakat hemen sonrasında üyelik ayarlarınızı değiştirin, yoksa sally adamı e-mailing manyağı yapıyor.)

hayran eden taraflarımız” için 16 yorum

 1. Çok ilginç bir testti, ben archer çıktım (mystique +alert), archer benim için fazla iddialı geldi açıkçası:) güzeldi ama teşekkürler Ege’cim 🙂

  1. aa sedat da archer çıkmıştı, bu bir oğlak özelliği olabilir mi?
   tanımlar hep iddialı zaten, ama archer bireysel olarak özellikle iş hayatı için biçilmiş kaftan bence, şanslısın!

 2. kraliyet muhafızı çıktım ben (mistik ve prestij karması). baktım da bütün sıfatlar pek havalı, pek hoş. krala yaklaşanı vururum 🙂

 3. Bana da The Rock Star dedi, hell yeah diye cevap verdim.
  Abartılı buldum ve tamamını okumadım, upgrade deyince para ister şimdi. Vermem 😀

  1. ne vericen be, zaten mis gibi rock star çıkmışsın! sanırım herkese ilk bakışta abartılı geliyor. ama sonra düşündükçe kabul ettim ben kendiminkileri. biraz nadasa bırak bakalım.

 4. Ho ho ho! Rockstar dedi bana da, birincil olarak yenilikçi,ikincil olarak tutkulu diyor. Rockstar kelimesi pek iddialı fakat yenilik ve tutku konusunda çok da şaşırmadım diyebilirim 🙂 Eski burçlara göre ben bir oğlağım, değişen burç takvimine göre neyim hala bilmiyorum.

  1. Ay burçlar mı değişti?
   Şu 40ndan sonra yükselene geçiş mi?
   Başka bir şey mi var?

   Benim Rock Starlığım şöyle:
   – Bold
   – Artistic
   – Unorthodox
   – Revolutionary
   – Sensational

   ben de ekliyorum kendimden “phenomenal” 😀

    1. Eyvah! Yengeç olmuşum.
     Obedient!
     Aslan’dan Yengeç’e. Hemen ağlamaya başlayarak yeni burç özelliklerimi sergilemeye başlıyorum 😀

     1. ben de koç olmuşum yaa! bir boynuzludan diğer boynuzluya, ama daima diktatör burçlarındayım =))) halt, kaçılın!

 5. Ben bir yengeç olarak subtle touch çıkmama şaşırmadım aslında. Hayran olacak bir taraf da değil gibi sanki 🙂

  1. subtle touch, ne kadar güzel bir tamlama pelin! bence hemen sahiplenmelisin çünkü kesinlikle hayran olunacak bir taraf bu =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir