ev yapımı din

Kategoriler ontolojik

rumi

meröp‘ün hediye ettiği kitapta geçiyordu bu kavram. takıldım, düştüm. örgütlü dinlerde aradığını bulamayanlar için ev yapımı limonata kadar katkısız bir şey olabilir mi ev yapımı din?

din bir ihtiyaç mı bilemiyorum ama inanmak bir ihtiyaç, bunu biliyorum. sanırım inanma ihtiyacı içinde olanların bazı ortak noktalarda birleşebilmesi dini oluşturuyor. oluşturuyor da, insanların tek başlarına başa çıkamadığı bir dünyada lafı küfü dinlenir bir lidere ihtiyaç duymasıyla olay karışıyor. zaten bunların en sonuncusu bile ortaya çıkalı kaç yüz yıl olmuş, o zaman söylenenlerin, iyi veya kötü, bize ne derece doğru ulaştığı şaibeli. inanmıyorsanız 10-15 kişi toplayıp kulaktan kulağa oynayın, en basit bir cümlenin ilk kulaktan girişi ile son ağızdan çıkışı arasındaki akıl almaz uçurumu görünce ne demek istediğimi daha net anlarsınız.

insanların yaşamı yüceltmek için gönül verdiği bir şeyse anlamı var dinin benim için. iyiliği, dürüstlüğü, umudu, cesareti ve mutluluğu hangi kitapta bulduğumuzun önemi yok. bu durumda herkesin ev yapımı bir dini olabilir. kendi inanç manifestomuzu kaleme alabilir, kendimize iyi gelen şeyleri de ibadet listemize yazabiliriz. kafa kağıdımızda yazan dinin sıkı bir takipçisi olmamız engel değil buna. dünyayı daha iyi bir yer yapmak için içimizdeki değiştirme gücüne inanmamız yeterli.

ev yapımı din” için 3 yorum

  1. Ege, bir sonraki kitabının adını hayal ediyorum: içimizdeki din :p

    bu arada, yüzüm yok, hediyeni paketleyemedim bir türlü, günlerdir o yüzden mesaj neyim atamıyordum sana :((

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir