dost seçme kriterleri

Kategoriler insanlar

pazar günü matbu çöplerim arasında bahar temizliği yaparken buldum. belli ki epey zaman önce bi yerlere not almışım: samimi, bağımsız, gamsız. elimde bu özelliklerle kapı kapı dolaştığımdan değil elbette. ama eldeki profil verilerini değerlendirince dostlarımda ne mutlu ki bulduğum temel nitelikler bunlar çıkmış.

* samimi

bu 3 maddenin asla gözden çıkarılamayan, hatta deyim yerindeyse prerequisite maddesi bu. bunu yerine getirebileni insan yerine koyup seçmelilere buyur ediyoruz. samimiyeti açalım: neyse o olan, sözünde ve davranışında doğal ve kendine sadık olan. eğitim ve kültür seviyesi önemsiz, hata yapıp yapmaması önemsiz, bakkal da olabilir bakan da, bir insan halinde tavrında samimi değilse benim için vakit kaybı, zira gönül radarlarım ilk samimiyetsizleri eliyor.

* bağımsız

bu da ege lügatında yapışmayan, her allahın günü aramıyorsun diye sitem edip gücenmeyen, ottan boktan alınmayan, dırdır etmeyen insan demek. kendi başına varolabilen bir entity demek yani. bu da otomatikman benden ve benim dostluğumdan gayrı ilgilendiği birçok başka şeyler de bulunan insan demek oluyor. ki işte en sevdiğim insan türü!

* gamsız

üstteki 2 maddeyi barındıran bünyenin bir nevi bonus feature‘ıdır bu. ama yanlış anlaşılmasın, gamsızlık burada hep gülelim eğlenelim gibi bir beklentiye işaret etmiyor. her derdi dinler, her türlü empatiyi elimden geldiğince kurarım. ama hayatı komple bir dert gibi algılayan kişi ağır geliyor bana. mesela hastalık hastaları, mesela hijyen manyakları, mesela ağır homofobikler de bu kategoriye dahil. kendinizi bu kadar ciddiye almayın len!

dost seçme kriterleri” için 3 yorum

  1. ben ağır ablalara dayanamıyorum… bir de şimdi cep telefonundn heryerde update geçebiliyor ya herkes, pek çok insanı aslında sevmediime karar verdim. zırt şurdayım zort burdayım diyen adamın nesini seveyim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir