birkaç blog tavsiyesi ve bir teklif

Kategoriler info, simple living

ilgilendiğim şeyler konusunda disiplinli biri değilim. (artık değilim. geçmişte kendime karşı daha acımasızdım. heil hitler.) epeydir hayat felsefemin derinliği 50 IQ civarında seyrediyor: ”olduğu kadar.” çok sevdiğim blog’lar var ama onları düzenli olarak okumak her hafta, hatta bazen haftalarca mümkün olmuyor. bu blog’un kimi okurları nazarında ”evde oturduğu yerden metin yazıyomuş yiee” gibi bir imajım olabilir. gerçek şu ki hem yapılacaklar listem hem de ilgimi çeken konular çok fazla. eh, hepsine aynı anda yetişmeye çalışırken bir yandan da para kazanmak gerekiyor malumunuz. kimse ayın 1’inde maaş ödemiyor bana.

velhasıl okunacak çok fazla şey, okuyacak çok az zaman var. düzensiz de olsa aklıma geldikçe uğradığım blog’ların yazarları zaten yorum köşelerime sık sık konuk olan dostlar. hepsi hayatta belli deneyimlerden geçmiş, şarap gibi olgun, zehir gibi akıllı kadınlar. ama bir de japonkedi’nin gardırop post’larına, zen deneylerine, minimalist önerilerine kulak verip bunlardan ilham alarak kendi blog yolunu çizmeye cesaret edenler var ki, onlardan bahsetmek ve sizleri de bu genç kadınların yazdıklarına bir göz atmaya davet etmek boynumun borcu:

pinquitte/aycan

kendine gel projesi

bir yandan gerçekten güzel ve samimi yazılar yazıyorlar, bir yandan da japonkedi’ye çılgın gibi okur yolluyorlar. kızlar, çok teşekkür ederim! benim de size katkım olabilirse ne ala.

bugün tavsiye etmek istediğim bir diğer blog, kocasının işi sebebiyle istanbul’dan fransa’ya taşınan arkadaşım deniz’in fransa’da expat olmakla ilgili detaylı bilgi veren blog’u. (elbette yorum köşelerinde japonkedi’nin çemkirik beyanlarına da rastlayacaksınız. hayat gıybetsiz çekilmez.) şu sıralarda birçok insanın türkiye’den gitme fikrine sıcak baktığını biliyorum. güncel bilgilere her zamankinden çok ihtiyaç duyuluyor. aslında sadece gitmeyi düşünenlerin değil, düşünmeyenlerin de, oralarda hayatın neye benzediğini birinci elden deneyimleyen aklı başında bir insandan okumasında yarar var. çünkü maalesef bilmeden/gitmeden atıp tutan çok.

bir de anons yapayım: ben de blog alemlerine girmek istiyorum ama cesaretim yok diyenler, benim de bir blog’um var ama gelen giden yok diyenler, ara sıra yazasım var ama keşke blog işine girmeden okurlara ulaşmak mümkün olsa diyenler… her ne kadar burası bi hurriyetkomtere olmasa da kendince bir okur kitlesi var. az ve öz. buyrun misafir yazar olun. burada yazdıklarıma benzer konularda atıp tutan kaliteli içeriğinizi yollayın, biraz daha fazla insana ulaşın. ya da isterseniz bizzat benimle ortak projelere girişin. seninle şu konuda bi yazı dizisi hazırlasak mı dersiniz, bu konuda bir deney denesek mi, foto çekimi yapsak mı… adını siz koyun. her türlü deneyselliğe -vaktim elverdiği sürece- dünden hazırım. zira bizim birbirimizi desteklememiz lazım gacılar. elbette tekliflerim sadece kadınlar için geçerli değil ama blog dünyasında çoğunluk kadınlarda gibi geliyor bana. ne kadar güç veriyoruz birbirimize, o kadar güçlüyüz. haydi kalın sağlıcakla =)

birkaç blog tavsiyesi ve bir teklif” için 13 yorum

 1. Sabahları üzücü haberleri okumak yerine sevdiğim blogları dolaşıp ilham perimi arama rutinim sırasında burada bloğumun adını görmek beni çok mutlu etti, kalp atışlarım şu an aşırı dengesiz. 🙂 Çok teşekkür ederim yer verdiğin için 🙂

  1. rica ederim, bence sen kendi kendinin ilham perisi olmuşsun zaten 🙂 yazıların devamını bekliyorum!

 2. Blog yazma konusunda ilham aldığım yegane kişinin burada benden bahsettiğini görünce bir mutlu oldum bir mutlu oldum 🙂 Çok teşekkürler bacım. Ben de diyorum yeni yazı da yazmadım dünkü trafik sıçraması ne alaka? Fakat hala daha İngilizce olsun, Türkçe olsun senin kadar tasarımıyla, üslubuyla, konularıyla bağımlılık yapan bir bloga hala raslamadım. Tavsiye ettiklerine de hemen bakmaya başlıyorum 🙂 sevgiler,

  1. deniz’cim, çok sağolasın, ne güzel bir yorum bu 🙂 burada kendi küçük community’mizde takılıyoruz ama blog alemlerinde daha kimler vardır kimbilir. keşfettikçe yazıcam.

 3. Bu arada dayanışma teklifin süper! Böyle işbirlikleri çok okunuyor. Benim triatlet arkadaşımla ilgili yazım çok sevilmişti. Çünkü hem ilginç bir yazı oldu hem de arkadaşımın networkunde çok okundu. Seninle bir proje düşünüyorum ama henüz sağlam bir fikir çıkmadı 🙂

 4. Merhabalar, bir kaç gün önce kendinegelprojesi’nin yazısında gördüm sizi ve çıkamıyorum blogtan! dayanışma teklifinize gözlerim kalp şeklinde bakakaldım 🙂 aklımda bir şeyler var ama iletişim adresi bulamadım size nasıl ulaşayım.

 5. Blogunuz severek okuyorum, tavsiye ettikleriniz de çok güzel. Size hangi blog aracılığıyla ulaştım bilemiyorum. Kısaca okumak okumayı gerektiriyor ve hepsine yetişemez hale geliyorsunuz bir süre sonra. Feddly de okunacaklar biriktikçe baskı yaratıyor vs… yani buna bir çözüm var mı sizce?

  1. merhaba aslı, hoşgeldin! bahsettiğin sorun, internette zaman geçirmenin en temel sorunlarından biri. ben okunacakları yeni sekmeler halinde laptop’ta açık tutuyorum. eğer o anda, yani o sekmeyi açtığım anda okuyacak vaktim yoksa o şekilde kalıyor. bazen ertesi gün veya birkaç gün sonra göz attığımda çok da ilgimi çekmediğini fark edersem anında kapatıyorum. böylece birçok linkten ve okuma baskısından da anında kurtuluyorum.

   zamanla daha seçici olmayı öğreniyoruz sanırım. bazı konular ilgimi çekiyor ama zaten yeterince bilgi sahibiyim, okumuyorum. bazıları ilgimi çekiyor ama ancak belli bir tarzda yazılmışsa okuyabiliyorum. bazı konular da ilgimi çekiyormuş gibi geliyor ama okumam bittiğinde hiçbir yeni fikir edinmediysem bir daha oralara uğramıyorum. sanırım her an dikkatli olmak lazım. dikkatimiz için yarışan o kadar çok içerik var ki, hepsine yetişmek zaten mümkün değil. eleye eleye okumanı tavsiye ederim.
   sevgiler =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir