bbg – 7. hafta raporu

Kategoriler terli terli

işlerimdeki yoğunluğa rağmen bbg’yi kotarmaya çalıştığım bir hafta oldu. normalde workout’ları pazartesi-çarşamba-cuma şeklinde organize ediyorum. bu haftanın yamukluğu sonucunda ise mata ancak salı-cumartesi-pazar çıkabildim = 4 gün aradan sonra ara vermeden 2 gün üst üste abs&arms ve full body workout. dün gece kütük gibi uyumanın yanı sıra, inanın şu an klavyede harflere basmak bile kollarım için bir mücadele. workout’lar arasındaki dinlenme ve kendine gelme günleri boşuna değilmiş. onlara saygı duymak ve kendimize gelmeye zaman ayırmak gerekiyor. ben bu hafta o zamanı ayıramadım. ama bugün (pazartesi) kıçımı serip dinleneceğim, söz.

bu haftanın leg day’i yine bir şakaydı adeta. sonrasında 4 gün dinlenmekte hiçbir sorun yaşamamamdan da belli zaten. popo kaslarımın ağrısı geçmedi geçemedi dostlar. 3 gün boyunca zonkladım, oturup kalkarken kendimi naim süleymanoğlu gibi hissettim. meali: bir şeyler, belli ki iyi bir şeyler, içerden içerden dönüşüyor ve güçleniyordu. spora dadananların en büyük motivasyonu bu olsa gerek. o acıyla karışık ‘iyi şeyi’ hissetmek ve ondan keyif almak. önce terden tanınmaz hale gelmek, sonra ferah bir duş ve çıkıştaki hafiflik hissi.

bunları yazıyorum ama bbg’de nirvana’ya erdiğim zannedilmesin. hala patates olduğum bir dolu hareket var. geldiğim noktada -ki nerdeyse 2 ay olacak- bbg benim için net bir şekilde 2’ye ayrılıyor:

 • ilk haftalardan beri durarak veya durmayarak tamamını yapabildiğim hareketler
 • durarak da olsa asla tamamını çıkarmayı beceremediğim hareketler

2. kategorideki hareketleri diyelim ki 3 veya 5 kere yapabiliyorum ama kayla’nın o gün o harekete yazdığı mesela bir 15 tekrarı çıkarmak için daha epey yol gitmem lazım. örneğin hala 4-5 kereden fazla full push-up yapamıyorum. 15 push-up denen yerde 4 push-up’la yetinmemek için dizlerimi koyarak yapmaya devam ediyorum. bence bbg’de sürekliliğin sırrı, yapabildiğini yaparak devam etmek. yapamadıklarına üzülmek yerine, enerjiyi yapabildiklerinin hakkını vermeye harcamak.

yolun başındayken, sıkıntısız yapabildiğim hareketlerde bile kendimi o seti hiç ara vermeden tamamlamaya zorlamıyordum. ama şimdi aralıksız yapmak için seve seve zorluyorum. çünkü bunu yapabileceğimi hissettiriyor bedenim. aynı şey bugün hala beceremediğim hareketler için de geçerli. belki 3-5 ay sonra onları da aralıksız, dinlenmesiz yapabilir hale geleceğim. şu anda gereksiz yere kastırıp sakatlanmaya gerek yok.

mümkün olduğunca bu şekilde düşünmek gerekiyor sanırım. yoksa bbg’ye motive olmak zor. kesinlikle bir sevgi ve anlayış programı değil. bu bilgiler ışığında fittirik bir hafta dilerim.

bbg – 7. hafta raporu” için 7 yorum

 1. Ege,
  bbg nin 7. haftası olmasına rağmen bu aşırı gerçekçi ve telef olma garantili yorumun sonucu bbg yapamayacağıma neredeyse emin oldum. yapanları saygı ve takdirle kucaklıyorum :))
  sevgiler 😉

  1. hay allah yaa, lütfen böyle düşünme mehtap!! kesinlikle yapılabilir bir şey. gerçekçi yazıyorum ki başlayınca nerelerde takılabileceğimiz hakkında bilgi olsun. ama takılıp düşelim diye değil, tam tersine düşmeme taktikleri geliştirelim diye. bak ben hala devam ediyorum. sen de asla yapamam demeee!!

   1. 🙂 bu konularda pek disiplinli değilim galiba, yoksa senin gerçekçiliğin kesinlikle yapıcı, öğretici ve motive edici. mesela ben bbg diye bir şeyi burada duydum, sonra nedir ne değildir diye baktım, dediğin gibi videolar, resimler yıkılıyor ve azmedenler kazanıyor. böylelikle öğrenmiş oldum. haftalık raporların ise beni meraklandırıyor ve bu işi aklımda tutmama neden oluyor. böylece de motive oluyorum. sırada en önemli etap olan harekete geçebilmek sonrasında da sürdürmek var ve eğer bir gün bunu yaparsam sayende olacak 😉

    1. işin içine girdikçe ben de instagram’daki bbg cemaatinin önemini anlar oldum. bu tip programlarda motivasyon desteği şart. 12 haftalık bu ilk tur bitince aynı programı yeniden yaparım diye düşünüyorum. yani nisan’dan itibaren. o zaman başlamak isteyenlerle kendi vatsap grubumuzu kurabiliriz mesela. ve belki sen de istersin =) aynı yolun yolcusu bir arkadaş grubu olması büyük destek. çok fark yaratıyor. bir düşün derim!

  1. evet eren’cim, güç bende artık! yediğimi yakacak kadar hareket etmeye çalışıyorum, o yüzden hakkını verecek şekilde low carb yapıyorum denemez. pasta, börek, makarna, pizza gibi şeyleri en fazla haftada 1-2 kez yemeye çalışıyorum. ama dışarıdaysam ve fazla alternatifim yoksa veya bir yere davetliysem ne varsa onu yiyorum. kendimi tutmuyorum diyelim :p

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir