avokadolu ve poşe yumurtalı ekmek

Kategoriler iştah açıcılar

lezzetsiz nimetler kategorisinin rakipsiz yıldızı avokadoyu lezzetli hale getiren tariflere daima açığım. mine sağolsun ilkbahar ve yaz aylarında sık sık uğradığımız soho house’da denediğim ve çok beğendiğim avokadolu poşe yumurta da işte böyle bir tarif. az malzemeli, çok basit ama bir o kadar da lezzetli.

malzemeler

* 1 küçük avokado
* 1 dilim ekşi maya ekmek
* sızma zeytinyağı
* 2 yumurta
* 1/2 çay bardağı sirke (elma/üzüm fark etmez)
* tuz+karabiber+limon
* varsa taze fesleğen veya taze soğan da yakışır

* önce bir sos kabında veya ufak bir tencerede su kaynatıyoruz. içine de en az yarım çay bardağı sirke atıp karıştırıyoruz.
* bu arada ekmeğimizi tost makinesi atıp güzelce kızarmaya bırakıyoruz. hazır olduktan sonra üzerinde şöyle bir kaşık kadar zeytinyağı gezdiriyoruz.
* avokadoyu kabuğundan ayırıp küp küp doğruyoruz. kızarmış ekmeğimizin üstüne yerleştiriyoruz ve biraz limon sıkıyoruz (limon sevmiyorsanız bu kısmı atlayabilirsiniz.) fesleğen ve taze soğan ekleyecekseniz, şu an tam zamanı.
* yumurtaları kaynayan sirkeli suya sırayla kırıyoruz (yani önce birini, o pişince alıp diğerini). sirke sayesinde yumurtanın beyazı fazla dağılmıyor ve çok zarif bir şekilde sarısının yörüngesine sadık kalıyor. yumurta ne kadar sürede oluyor derseniz, hiç saat tutmadım ama en az 2-3 dakika alıyor sanırım. sarısı kıvamlı, beyazı pişmiş olsun istiyoruz sonuçta. parmakla dürtüp test etmekte fayda var. beyaz kısımlar bıngıldamıyorsa tamam demektir.
* pişen poşe yumurtaları süzüyor ve avokadoların üstüne yerleştiriyoruz. tuz ve karabiber ekliyoruz. afiyetle hüpletiyoruz.

avokadolu ve poşe yumurtalı ekmek” için 6 yorum

  1. valla doyurmuyor diyemem, şahsen beni kesiyor.
    ama doymam diyorsan yumurta sayısı arttırılabilir veya ekmek kalınlaştırılabilir.
    çareler tükenmez!

  2. ne desen haklısın murat! bi abd yazısı yazamadan haftalar aylar geçti.
    ama dur bakalım, bi ara onlar da olacak inşallah.
    şimdilik yumurtayla yetiniyoruz :p

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir