aile yadigarı VI

Kategoriler aile yadigarı

bugünkü yadigarlarımız kısa ama öz. hepsi de birbirinden muhteşem sıfatlar. seçin beğenin kullanın!

* kabagöt: tembel anlamına gelir. ama tembel bir öğrenci veya çalışan için değil de, sürekli yayılmaya müsait asalak insan modeli için daha sık kullanılır. “ay bu fatma da pek kabagöt, bütün gün hizmet bekliyor” gibi.

* patır: biz de bir ege köylüsünden duymuştuk, r’leri söyleyemeyenler için kullanılan bir sıfatmış. çok komik değil mi, patır! hayır içinde r de var. patır kendini sıfatlayamayacak bu sıfatla.

* telli büzük: her bi şeyden alınan, şüphelenen, içten içe kuran kişi için kullanılır. paranoyak’ın ege’de halk arasındaki tarifi gibi bir şey. haliyle daha az medikal bir tınısı var tabi.

* küstüm otu: telli büzük kişilerin çoğu aynı zamanda küsmeye de meyillidir. her şeye içerleyen alınan insana ege yöresinde küstüm otu veya küstüm çiçeği denir. bu çiçeği biliyorsanız zaten mesaj çok açık.

* sinameki: yedi cihanda tıkanan dötleri açmak için kullanılan bu şifalı bitki, ege yöresinde mıymıy insanlar için de kullanılır. tabi bi yararı olmaz. sadece tarif.

* kaknem: yani çirkin. hatta ‘çikin’ – zira bu şekilde okuyunca, bahsi geçen kişiye duyulan antipati daha efektif, daha dolu dolu bir şekilde ifade edilmiş olur.

* kıtipyoz: uyduruk, değersiz, dandik anlamında bir sıfattır. egeli olmadığı halde bu tabiri bilen insan çok az. bilip de doğru kullanan insan daha da az. hemen cümle içinde görelim: “bir kıtipyoz memur maaşıyla 8 çocuğa birden yetişmeye çalışıyor.” ayy buram buram kemalettin tuğcu kokan bir örnek oldu, yeni bir deneme yapalım: “senin o kıtipyoz ….’na kalmadım!” nokta noktalı yere istediğimiz bir eşyayı koyabiliriz. bu da epey abeci kaçtı ama kelime anlaşılmıştır sanırım.

aile yadigarı VI” için 6 yorum

  1. sanırım anneannemden aktarılma bir laf var ailede o aklıma geldi telli büzüğü görünce: işkilli göt dingilder. sanırım anlamını açıklamaya lüzum yok 😀

  2. Ege’cigim cok enteresan:) hem guldum hem ogrendim:) birde gulmeyenler icin kullanilan ‘yuzu sirke satar’i eklemek isterim:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir