aile yadigarı IV

Kategoriler aile yadigarı

* alışmadık götte don durmaz / tavuk götü yemin tutmaz: bu yadigarlar göte fokus olmak suretiyle kişinin en temel alışkanlık sorunlarına işaret ediyor. birinci yadigarımız eğer geçmişinizde şu şu gibi alışkanlıklar yoksa öyle bir anda onları içselleştiremezsiniz diyor. ikinci yadigarımız ise, yeminler de etseniz içinizde yoksa o iş olmaz dercesine bakıyor bizlere. ne olursa olsun, insan bildiğini okuyor arkadaş. mesajı aldık.

* eşeğini sağlam kazığa bağlamak: bu lafı bilen ve kullanan birçok insan tanıdım, hepsine buradan selamlarımı yolluyorum. sağlamcılık temalı bu yadigar tam bir baba öğüdüdür adeta. özellikle kavak yelleri periyodunda her işi yarım yamalak yapan, hiçbir işin ucunu takip etmeyen, kime/neye güveneceğinden bihaber olan genç dimağlara söylenen, ama çoğunlukla bir kulaktan girip öbüründen çıkan, çıkmak zorunda olan laftır.

* bir kulağım keçe, öbüründen gele geçe: hah işte yukardaki durumlarda genç kişinin duruşu tam da bu yadigarımızla özetlenebilir. konuş konuş, dinler gibi yapıyor ama hiçbirini aklıma katmıyorum demenin şahane bir yoludur.

* uçan sineğin götüne bez bağlamak: bugün götten gidiyoruz. bu yadigar bizim aile dağarcığımıza da yeni girdi sayılır. denizlili yazlık komşumuz, temizlik konusunda feci hassas olan bir başka komşumuz için kullandı bu lafı: “amaaan onun evine ayakkabıyla girilmez, pek pimpiriklidir, mümkün olsa uçan sineğin götüne bez bağlar” demişti. o gün bugündür hatırladıkça kopuyoruz, hastasıyız!

* bunalmışa bulunmuş: tam da ihtiyacınız olan şeyin pat diye karşınıza çıktığı durumlar için kullanılır. bu şey belki olabileceklerin en şahanesi değildir ama işinizi rahat rahat görecektir. en mühimi sizi bunalmış ruh halinizden çekip çıkaracaktır. daha ne olsundur.

aile yadigarı IV” için 1 yorum

  1. bugün manitasından şikayet eden kız arkadaşım. ölüyü çok yıkarsan ya osurur ya sıçar lafını kullandı. rabbim böyle kadınlara ne çok ihtiyaç var hayatımda dedim :)kedi dillerinizi yerim sizin kadınlar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir