65 yaş üstü endişeler dünyası

Kategoriler insanlar

hepgenc

üst üste 2 gün, 3 farklı yaşıtımdan dinleyince yazmak farz oldu. hepsi 30 yaş civarında gezinen birtakım dostlar – takriben 30 sene sonra hayatlarına girecek olan – emekli maaşlarıyla ilgili endişelerini dile getirdiler. bu konu endişelenmeye uygun bir konu mudur diye sorgulamıyorum. endişelenmek bir paket program bence. eğer sizde yüklüyse, sadece buna değil başka bir çok şeye de gerekli – gereksiz endişeleniyorsunuz.

öte yandan ailesiyle aynı şehirde yaşayan insanlarda, ailesinden uzakta yaşayanlara göre daha fazla endişe ve gelecek kaygısı gözlemliyorum. ailenin yanında / yakınlarında olmak tatlı bir rehavetle sarmalanmış ciddi bir yük. çünkü 60 yaşını aşmış aile bireyleri genellikle çeşitli sağlık sorunlarına sahip, çoğu konuda risk almak istemeyen, değişime ve belirsizliğe tahammülü olmayan, sağlamcı tiplere dönüşüyor. onların gözüyle bakınca hayat daha fazla tehlike, sorun ve endişe içeriyor. da bize nooluyor? genciz, katır gibi sağlıklıyız, elimiz ayağımız tutuyor. mesleğimiz, becerilerimiz ve onların jenerasyonunun hayal bile edemeyeceği esnekliklerimiz, tercihlerimiz var. onların pişmanlıklarını, beceriksizliklerini, hayalkırıklıklarını yüklenmek niye? neden bu 65 yaş üstü endişeler? sorunca kaygının hedefi değişiyor, çoğunluk devlete güvenmiyor, sonumuz ne olacak belli değil diyor. sonumuzun ne olacağını zaten başka bir kişi veya kuruma devrettiysek, endişe programımız sürekli güncelleniyor demektir. ipler başkasının elinde. endişe hep taze tutuluyor. endişe yüzünden o gün yapılmak istenen şey iptal ediliyor. endişe yüzünden 30 sene sonrası için kurtlar kemiriyor içimizi, uykular kaçıyor, kavgalar ediliyor. yarına zaten güvenimiz yok da, onun için endişelenirken bugün de elden gidiyor.

“aman evladım dikkat et” diye başlayan laflar yeterince tekrarlanırsa, yaşı ne olursa olsun, bir insanın bütün hayallerini ve tercihlerini söndürmeye yeter. bizde özellikle aile bireylerinin birbirlerinin hayatını karartırken bunu hep “seni sevdiğim için, senin iyiliğin için” diyerek yapmaları da bir gelenektir. oysa gerçekten seven bir aile, size siz olma hakkını ve alanını tanıyan ailedir. bu alana, yapacağınız -sözde- yanlışlar ve alacağınız her türlü risk de dahil. öteki türlü sevgilemeler, sırf sizi doğurdu diye, birilerinin bencilce sizin üzerinizden yaşama çabası. bu durum konforlu bir alan sunuyor gibi durabilir. ama uzun vadede hayatınızı istediğiniz gibi yaşamaktan alıkoyduğuyla kalır sadece.

65 yaş üstü endişeler dünyası” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir